Experti WHO pricestovali do čínskeho Wu-chanu, po povinnej karanténe môžu začať s vyšetrovaním

Virus Outbreak China
Pre opäť rastúce počty nakazených sprísnila Čína viaceré opatrenia. Foto: SITA/AP

Experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo štvrtok pricestovali do stredočínskeho mesta Wu-chan, kde koncom roka 2019 po prvý raz zistili nový koronavírus. Desaťčlenný tím, ktorého návštevu po mesiacoch diplomatického doťahovania sa schválil prezident Si Ťin-pching, bude v meste vyšetrovať pôvod pandémie.

V tíme sú odborníci na vírusy a ďalší experti z USA, Austrálie, Nemecka, Japonska, Spojeného kráľovstva, Ruska, Holandska, Kataru a Vietnamu. Štátna televízia CGTN informovala, že najprv absolvujú dvojtýždňovú karanténu a budú ich tiež testovať na koronavírus.

Počet chorých opäť rastie

Vedci predpokladajú, že vírus, ktorý od konca roka 2019 vo svete zabil 1,9 milióna ľudí, pochádza z netopierov alebo iných zvierat, pravdepodobne z čínskeho juhozápadu.

Viac o téme: Koronavírus

Čína sa v súčasnosti potýka s nárastom infekcií na severovýchode krajiny. V provincii Chej-lung-ťiang úrady zaznamenali 43 nových prípadov, provincia Che-pej, kde je v súčasnosti situácia najvážnejšia, hlási ďalších 81 infekcií. Je to už druhý deň v rade, keď sa celkový počet lokálnych infekcií pohybuje v trojciferných číslach.

Obmedzili cestovné spojenia

Čína tiež zaznamenala 14 importovaných prípadov a aj prvé úmrtie na ochorenie COVID-19 za niekoľko mesiacov. V Číne tak dovedna evidujú 87 844 potvrdených prípadov a 4 635 úmrtí.

V snahe obmedziť vírus pred príchodom lunárneho nového roka Čína zaviedla rôzne lockdowny v Che-pej, Pekingu a ďalších oblastiach. Vláda obmedzila cestovné spojenia týkajúce sa niekoľkých miest, vyzvala ľudí, aby zostali počas sviatkov doma, odložila dôležité politické zhromaždenia a plánuje tiež zavrieť o týždeň skôr, aby znížila riziko nákazy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Si Ťin-pching
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia