EZdravie prispeje podľa NCZI k zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ehealth_kruh.jpg
Foto: Pixabay.com

Najužitočnejšími novinkami, ktoré sa bytostne dotýkajú pacienta, sú podľa NCZI e-vyšetrenie a e-recept. Funkcia e-vyšetrenie z veľkej časti nahrádza papierovú zdravotnú dokumentáciu pacienta, pričom jednotlivé vyšetrenia sa budú uskutočňovať bez papiera.

Systém elektronického zdravotníctva (eZdravie), ktorý sa spúšťa od začiatku budúceho roka, prispeje k zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti a tým aj k zvyšovaniu kvality života občanov SR. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš.

Online zdravotníctvo podľa neho prináša všetkým zúčastneným (pacientom aj zdravotníckym pracovníkom) množstvo výhod a zlepšení oproti starému systému. Víziou eZdravia je podľa Blaškovitša poskytnúť správne informácie, v správny čas a na správnom mieste vo všetkých etapách a procesoch starostlivosti o zdravie občanov.

„1. januára 2018 nie je dátum konca sveta. Je to dátum, kedy vchádzajú do platnosti isté zákonné ustanovenia, ale to neznamená, že systém eZdravie už v súčasnosti nefunguje,“ povedal generálny riaditeľ NCZI.

Pre pacientov sa nič nemení

Ako pokračoval, pripájanie do systému eZdravie už prebieha bez dopadu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti – v súčasnosti je pripojených 71 nemocníc v rôznom štádiu pripojenia.

Pacientovi nevzniká podľa šéfa NCZI zapojením nijaká povinnosť. „Pacient bude mať celú svoju dokumentáciu elektronicky, v prípade, ak bude požadovať papierovú dokumentáciu, môže o ňu požiadať,“ konštatoval Blaškovitš.

Blaškovitš upozornil, že zápis záznamov do eZdravia je odosielaný na pozadí informačných systémov a neovplyvňuje prácu lekára. „V prípade výpadku internetu lekár pracuje naďalej, záznamy sú po obnovení spojenia automaticky zaslané do eZdravia,“ objasnil šéf NCZI.

Ako ubezpečil, na ošetrenie pacienti nemusia mať elektronický občiansky preukaz.

„Kým si nevybaví pacient eID, nebude môcť špecialista, nie jeho všeobecný lekár, vstúpiť do jeho detailnej dokumentácie. Ale jeho všeobecný lekár, u ktorého je kapitovaný, bude mať plný prístup k jeho zdravotnej dokumentácii aj bez eID,“ povedal.

e-vyšetrenie a e-recept

Podľa NCZI, najužitočnejšími novinkami, ktoré sa bytostne dotýkajú pacienta, sú e-vyšetrenie a e-recept.

Funkcia e-vyšetrenie z veľkej časti nahrádza papierovú zdravotnú dokumentáciu pacienta. Jednotlivé vyšetrenia sa budú uskutočňovať bez papiera.

„Ak pacient nepožaduje papierový záznam z vyšetrenia, lekár ho nemusí tlačiť. Podobne je to v prípade výmenného lístka, nie je potrebné ho tlačiť; stačí, ak pacient pozná jeho číselný kód. Lekár po vyšetrení alebo v priebehu vyšetrenia pacienta vytvára online záznam. Záznamy z vyšetrení si pacient môže pozrieť v elektronickej zdravotnej knižke (EZK) na Národnom portáli zdravia. Pacient môže dať súhlas na prístup iného lekára – špecialistu k jeho vybraným zdravotným záznamom,“ uviedli zástupcovia NCZI.

Výmenný lístok aj elektronicky

Okrem záznamu z vyšetrenia lekár v eZdraví vytvára aj elektronický výmenný lístok.

NCZI, Všeobecná zdravotná poisťovňa a zdravotné poisťovne Dôvera a Union sa dohodli na novom koncepte elektronického predpisu a výdaja liekov a zdravotníckych pomôcok.

Elektronický recept (e-recept), prispieva podľa NCZI k zvýšeniu bezpečnosti pacienta, efektívnej a účelnej liečbe. Lekár vykonáva predpis rovnako ako doteraz, avšak na pozadí v systéme sa uskutočňuje kontrola, ktorá lekárovi poskytne informácie o potenciálnych liekových interakciách či duplicitách.

Informácie o predpísaných a vydaných liekoch sú bezpečne uložené v centrálnom informačnom systéme. Oprávnení lekári si ich môžu vymieňať. Následne sa dá overiť, či neboli lieky predpísané duplicitne, či nehrozí predávkovanie, či lieky, ktoré pacient používa, nie sú vo vzájomnej interakcii, ktorá môže pacientovi poškodiť. Ošetrujúci lekár bude vidieť, čo predpísali jeho pacientovi iní lekári.

Sankcie nebudú, opakuje NCZI

Na zavádzanie elektronického zdravotníctva majú iný názor lekári, ktorí žiadajú posun termínu. Podľa nich systém eZdravie nie je ani zďaleka pripravený na fungovanie vo všetkých ambulanciách.

Generálny riaditeľ NCZI viackrát verejne ubezpečil, že v roku 2018 sa nebudú uplatňovať žiadne sankcie.

„Rok 2018 bude rokom, kedy sa bude nabiehať na ten systém, bude postupne, bez akýchkoľvek sankcií, respektíve likvidačných opatrení,“ vyhlásil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií