Fakultná nemocnica v Prešove povolí čiastočné návštevy pacientov, regulovať ich budú zdravotníci

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Prešove
Fakultná nemocnica s poliklinikou v Prešove. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana vzhľadom na priaznivú epidemickú situáciu povolí na všetkých svojich oddeleniach čiastočné a regulované návštevy hospitalizovaných osôb. Regulácia návštev je pritom v kompetencii zdravotníckych pracovníkov daných oddelení.

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník, návštevy pre osoby hospitalizované s ochorením COVID-19 sú umožnené k ťažko chorým pacientom s predpokladom hospitalizácie viac ako 14 dní denne od 15:00 do 17:00.

K pacientovi pôjdu len dve osoby

Zomierajúcim sa umožňuje aj návšteva kňaza, ak o to pacient požiada. Návštevy umožní nemocnica maximálne dvom osobám k jednému pacientovi, pričom tie sú povinné dodržiavať protiepidemické opatrenia.

Viac o téme: Koronavírus

„Návštevy sú tiež povinné zaevidovať sa pri vstupe na oddelenie u zdravotníckeho personálu, čím potvrdia porozumenie o riziku návštevy pacienta s infekčným ochorením a prevzatie zodpovednosti v prípade prenosu infekcie od navštíveného pacienta,“ upozornil Šarník.

Návštevy na jednotlivých oddeleniach fakultnej nemocnice sú možné v čase návštevných hodín, avšak maximálne dvoma osobami k pacientovi, pričom v jednej izbe by mali byť maximálne dvaja návštevníci.

Povolenie pre zaočkovaných

Návštevník u pacienta nesmie byť dlhšie ako 15 minút a je povinný chrániť si dýchacie cesty rúškom alebo respirátorom a dodržiavať stanovené opatrenia. „Návštevy sú povinné informovať oddelenie, na ktorom bola vykonaná návšteva, ak sa u nich objavia príznaky ochorenia COVID-19,“ dodal riaditeľ.

V prvom a druhom stupni ostražitosti sa povoľuje návšteva osobám zaočkovaným proti ochoreniu COVID-19, a to 14 dní po podaní druhej dávky mRNA vakcíny, respektíve štyri týždne po podaní prvej dávky vektorovej vakcíny.

Povolenie majú takisto osoby, ktoré sú viac ako 14 dní po prvej dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19 oboma typmi vakcín, ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

Povolený sprievod pre dieťa

Návštevy sú povolené aj s potvrdením o negatívnom výsledku RT-PCR alebo LAMP testu nie staršom ako 72 hodín alebo antigénového testu nie staršom ako 24 hodín. Platné je aj potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami.

V lôžkových zariadeniach pre dospelých pacientov má pacient aj v prvom až štvrtom stupni varovania právo na prítomnosť sprievodcu pri pôrode a popôrodnej starostlivosti, osoby sprevádzajúcej pacienta pri prepustení z nemocnice alebo osoby sprevádzajúcej pacienta s poruchami duševného zdravia špecificky s autizmom.

Pre lôžkové zariadenia pre deti je povolený sprievod detského pacienta. Pre sprievod pacienta počas hospitalizácie platia rovnaké opatrenia ako pre samotného hospitalizovaného pacienta vrátane testovania podľa pandemického semaforu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Šarník
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana Prešov