Farmaceut radí, ktoré prírodné lieky zmierňujú príznaky COVID-19 a zlepšujú imunitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chrípka, prechladnutie
Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Veľká časť pacientov nakazených koronavírusom má len mierny priebeh ochorenia COVID-19 bez potreby hospitalizácie. Mnohí z nich sa sťažujú na bolesť hrdla, zvýšenú teplotu či kašeľ. Košický farmaceut Dávid Ferko v tlačovej správe AGEL radí, ako tieto prejavy zmierniť pomocou prírodnej medicíny.

Pomáhajú aj čaje a naparovanie

Lekári pacientom v domácej liečbe obyčajne odporúčajú prijímať dostatok tekutín. Vhodné sú prieduškové čaje a naparovanie sa nad minerálnymi vodami, resp. nad horúcou vodou, do ktorej sa nakvapká malé množstvo (1-2 kvapky) niektorých éterických olejov (rozmarín, šalvia, pamajorán, aníz, eukalyptus), pretože priamo stimulujú pohyb riasinkového epitelu a posúvaním hlienu s vírusom k horným dýchacím cestám sa predchádza prípadnému postihnutiu dolných dýchacích ciest,“ hovorí farmaceut.

Pri kašli odporúča nasadiť skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata, L.) a pľuzgierku islandskú (Certraria islandica, L.) vo forme studeného nálevu. „Sušenú drogu treba zaliať vlažnou vodou a nechať napučiť asi 30 minút. Potom sa pije po dúškoch,“ opisuje.

V prípade sťaženého dýchania či pocitu tlaku na hrudi pomáha, keď si pacient natiera hruď mentolovou alebo inou chladivou masťou.

Ako posilniť imunitu?

Posilniť imunitu v rámci prevencie vírusových ochorení možno napríklad imunoglukánmi – obsahovými polysacharidmi niektorých húb, ako je hliva ustricová (Pleurototus ostreatus, J.), odporúča Dávid Ferko.

Osvedčuje sa tiež užívanie extraktov z rastliny Echinacea purpurea (L.), ktorá priamo stimuluje imunitu. Nesmie sa však užívať dlhšie ako 14 dní, inak má opačný účinok,“ upozorňuje.

Dopĺňa, že obdobne sa môže aplikovať extrakt z muškátu Pelargonium sidoides, DC., ktorý priamo zvyšuje syntézu interferónov. „Diskutuje sa tiež o priaznivých účinkoch extraktov z bazy čiernej (Sambucus nigra, L.), ktorá preukázateľne inhibuje replikáciu vírusov. Rovnaký, replikačne inhibičný účinok má aj zinok,“ dodáva.

Vitamíny, ktoré chráni pred vírusmi

Podľa odborníka sú v prevencii účinné aj antioxidant kvercetín a vitamíny skupiny C a D, ktoré priamo blokujú viazanie vírusu na ACE receptory, skrz ktoré vchádzajú do buniek.

Protizápalový efekt má tiež kurkuma a vhodné sú i čaje pripravované z lipy, pretože podporujú potenie a zlepšujú obranyschopnosť tela bojujúceho s infekciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dávid Ferko
Firmy a inštitúcie AGEL