Farmaceutický priemysel nie je v koronakríze víťazom, vírus tvrdo zasiahol rôzne klinické štúdie

Lieky
Foto: ilustračné, Thinkstock

Farmaceutický priemysel nie je jednoznačným víťazom v koronakríze. Analýza Coface ukázala, že síce je jedným z najdolnejších sektorov, existuje však celý rad faktorov, pred ktorými Coface varuje. Ide napríklad o pokles dopytu po rade liekov v dôsledku obmedzenia ‚necovidovej‘ zdravotnej starostlivosti a spomalenie či zastavenie klinických štúdií vinou pandémie.

Sektor tiež čelí tlaku na znižovanie cien zo strany vlád aj verejnosti. Coface tiež upozorňuje na záujem európskych štátov zmeniť doterajšie dodávateľské reťazce vo farmácii a vrátiť výrobu kľúčových účinných látok na svoje územie. Ako najrizikovejšiu časť farmaceutického odvetvia Coface identifikoval distribútorov, veľkoobchod a lekárenské reťazce.

Dopyt po liekoch klesol

„Možno to bude znieť paradoxne, ale pandémia ovplyvnila sektor farmácie aj negatívne. Hlavne odbytištia týchto firiem zaznamenali pokles vinou protipandemických oparení. Dopyt po liekoch poklesol na hlavných trhoch (EÚ, USA, Čína) najmä v nemocniciach, a to vinou zníženia počtu pacientov, keď sa mnohí vyhýbajú hospitalizácii i ambulantnej starostlivosti, pretože majú strach z infekcie,“ podotkol generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný.

Viac o téme: Koronavírus

Coface upozorňuje, že pre odvetvie farmácie nie je dobrou správou ani tvrdý dopad pandémie na väčšinu klinických štúdií. Lockdown v krajinách prinútil vedecké tímy spomaliť klinické štúdie a lekárske regulačné orgány znížili tempo ich schvaľovania. Štúdie sa narušili aj pre neochotu pacientov zaradiť sa do nich.

„Napríklad v USA sa prerušilo približne 80 percent všetkých štúdií nesúvisiacich s COVID-19,“ spresnil Ján Čarný. Pandémia sa negatívne podpísala aj na pretrhnutí globálneho dodávateľského reťazca.

Najrizikovejším segmentom sú distribútori

Kríza COVID-19 odhalila nadmerné spoliehanie sa sveta na čínsku produkciu, ktorá je chrbtovou kosťou farmaceutickej výroby. Preto veľký počet štátov, vrátane popredných ekonomík, ako sú USA a EÚ, uvažuje o reorganizácii globálneho farmaceutického dodávateľského reťazca. Zvažujú premiestnenie kľúčových častí výroby na svoje územie.

Najrizikovejším segmentom vo farmaceutickom sektore sú podľa Coface distribútori vrátane veľkoobchodov a lekárenského reťazca. Tí totiž nesú plnú ťarchu zníženia cien, ktoré požadujú verejní aj súkromní platcovia.

Pritom majú vysoké fixné náklady, vzhľadom na ich husté a špecializované distribučné siete, ktoré sa musia vyrovnať napríklad s tým, že niektoré lieky je potrebné doručiť rýchlo, bez ohľadu na miesto určenia, pri dodržaní prísnych štandardov zaobchádzania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Čarný
Firmy a inštitúcie Coface