Farmafirmy: Treba sa pripraviť na všetky formy brexitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brexit
Foto: GettyImages
Výrobcovia liekov prichádzajú s návrhmi, ako uľahčiť pohyb liekov aj v prípade tvrdého brexitu

Poslanci britského parlamentu v utorok odmietli návrh premiérky Theresy Mayovej na dohodu o brexite. Zvyšuje sa tým hrozba odchodu Veľkej Británie z EÚ bez dohody.

Neistá situácia znepokojila Európsku federáciu farmaceutických firiem a asociácií (EFPIA). Informuje o tom portál The Pharma Letter.

Riaditeľka federácie Nathalie Moll vyzvala predstaviteľov EÚ a Británie, aby dali bokom politiku a prijali opatrenia na ochranu pacientov.

Obávajú sa o dodávky liekov a vakcín

Predovšetkým by podľa nej mali zabrániť výpadku dodávok liekov. To by sa mohlo stať skutočnosťou v prípade zdržania dopravy na hraniciach. Ďalšie zdržanie môže spôsobiť vzájomné neuznávanie vývoja, výroby, balenia, bezpečnostných testovaní a regulácia liekov.

EFPIA vyzýva vyjednávačov brexitu, aby prijali rad opatrení. Medzi nimi napríklad zabezpečenie uznávania výsledkov britských testov liekov až do času, kedy sa budú môcť presunúť do EÚ.

Veľká Británia by podľa EFPIA mala byť aj naďalej súčasťou zdieľania informácií o liekoch v únii.

Špeciálny režim pre lieky pre prípad uzavretia hraníc

Prípadné zavedenie pevných hraníc medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom by mali sprevádzať opatrenia, ktoré by uľahčili pohyb liekov. Napríklad zavedenie prioritného vybavenia medicínskych zásielok v prístavoch a na letiskách.

Nemali by tiež byť predmetom colného konania a hraničných kontrol. Podobné podmienky by sa mali zvážiť aj v prípade látok určených na výrobu liekov.

Administratíva by sa podľa požiadaviek EFPIA mala dať vybaviť aj mimo hraníc.

Európska agentúra pre leteckú bezpečnosť by tiež mala uznať certifikáty vydané v Británii, aby lietadlá mohli lietať v európskom vzdušnom priestore.

Zvyšujú zásoby aj výrobu

Požiadavky EFPIA podporil aj výkonný riaditeľ Britského farmaceutického priemyslu (ABPI) Mike Thompson. „Pozornosť farmafiriem sa sústreďuje na to, aby zabezpečili dostupnosť liekov a vakcín bez ohľadu na výsledok brexitu,“ uviedol.

Prijaté opatrenia podľa neho zahŕňajú predzásobovanie sa aj zvyšovanie výroby v Európe aj na britských ostrovoch.

Podľa Thompsona ABPI úzko spolupracuje s vládou pri plánovaní opatrení pre prípad tvrdého brexitu. „Ale zdôrazňujeme, že odchod bez dohody by bol extrémne náročný,“ upozornil Thompson.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať