Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
||
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: LEKOR
13. 05. 2019 10:20 Ostatné od SITA

Festival kazuistík priniesol ocenenia Ctihodný lekár a Vážená sestra

Nižná nad Oravou sa v závere apríla už po tretíkrát stala dejiskom celoslovenského spoločného podujatia lekárov, sestier, pôrodných asistentiek a iných zdravotníckych pracovníkov. Nový formát Festivalu kazuistík prebehol na Orave v interaktívnej forme, ktorá bola modernizovaná originálnym hlasovacím systémom s využitím smartfónov zdravotníkov v auditóriu. Informoval o tom predseda programového výboru Peter Marko.

Obľúbenosť inovatívneho formátu potvrdil záujem 907 účastníkov a 41 vystavovateľov. Zapojenie poslucháčov do priebehu prezentácií kazuistík z praxe vytvára novú modernú cestu k atraktívnej výmene názorov anonymnou formou, s možnosťou online sčítavania hlasov cez smartfóny.

V programe neboli len kazuistiky

Trojdňový maratón prezentácií festivalu kazuistík sa konal v sále Ostražica Obecného úradu Nižná, pričom za pasívnu účasť v spoločnom programe získali 20 kreditov lekári, sestry, pôrodné asistentky a iní zdravotnícki pracovníci.

Hlavným organizátorom festivalu bol LEKOR – združenie lekárov Oravy v spolupráci so Združením všeobecných lekárov pre dospelých, SR Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek a Slovenskou komorou iných zdravotníckych pracovníkov.

Záštitu nad podujatím prevzal Tatul Hakobyan, vedúci zastúpenia Svetovej zdravotníckej organizácie v SR. Odborným garantom bola tradične prof. Katarína Gazdíková, vedúca katedry všeobecného lekárstva LF SZU Bratislava.

Festival_kaz_sestra.jpg
Vážená sestra Zuzana Gavalierová | Foto: LEKOR

Štvrtkový program podujatia po úvodnom Sneme Združenia všeobecných lekárov pre dospelých SR bol zameraný na interaktívnu komunikáciu s hlavnou odborníčkou MZ SR pre všeobecné lekárstvo Janou Bendovou v spolupráci s prítomnými krajskými odborníkmi za jednotlivé VÚC.

Ťahákom popoludnia bolo Fórum so zdravotnými poisťovňami. Pozornosť bola venovaná financovaniu ambulancií prvého kontaktu a správnemu vykazovaniu výkonov nad rámec kapitácie.

Ctihodný lekár a Vážená sestra

Nemenej zaujímavou bola hodina otázok a odpovedí s NCZI k problémom elektronickej karty pacienta. Štvrtkový program finišoval právnym blokom Sekcie ambulantných sestier SKSaPA k právnym aspektom kompetencií novovytvorenej profesie „praktická sestra“.

Piatkový maratón kazuistík zavŕšil v rámci diskusného večera slávnostný ceremoniál s udeľovaním ocenenia „Vážená sestra 2019“, ktorou sa stala Zuzana Gavalierová z ambulancie všeobecného lekára vo Svite.

Držiteľom titulu „Ctihodný lekár 2019“ sa stal Gabriel Szmerek z Moldavy nad Bodvou. Obaja zdravotníci dostali ceny v tvare krištáľovej kvapky.

Festival_kaz_lekar.jpg
Ctihodný lekár Gabriel Szmerek | Foto: LEKOR

Pokračovanie na budúci rok

Sobotný program bol venovaný kazuistikám z ambulantnej praxe prvého kontaktu. Zahraničným prednášateľom tohto ročníka bola logopedička z francúzskeho Lyonu Maria Achard, ktorá prezentovala výsledky vlastného výskumu porúch reči u žien po chemoterapii karcinómu prsníka.

Originálnou premiérovou kazuistikou bola katetrizačná operácia srdca s využitím pumpy na prečerpávanie krvi bez potreby mimotelového obehu. Tento revolučný endovaskulárny prístup prezentovali Ivan Vulev a Oto Hlinomaz  z CINRE centra v Bratislave.

Festival kazuistík bude pokračovať aj v budúcom roku. Uskutoční sa v termíne 23.-25. apríla 2020. Prezentácie kazuistík budú prístupné záujemcom na webstránke www.lekor.eu, ako aj na youtube. Aj ďalší ročník bude obsahovať množstvo originálnych kazuistík a inovatívnych informácií. Registrácia záujemcov o nasledujúci ročník bude sprístupnená elektronicky cez portál www.lekor.eu.

Odporúčané články

Bratislava hostí medzinárodný stomatologický kongres Študenti košickej SZŠ sa budú učiť anatómiu virtuálne

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Zomrel jeden zo siedmich velikánov, Talian Gimondi ovládol všetky tri podujatia Grand Tour Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Leteckí záchranári ratovali trojročného chlapčeka, mal poranenú hlavu aj obe nohy Zomrel americký herec Peter Fonda, hviezda filmu Bezstarostná jazda

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X