Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra senior
Foto: Thinkstock
15. 02. 2019 13:13 Ostatné Marek elias.jpg od SITA

Fiľakovo chce vytvoriť denný stacionár pre seniorov a imobilných

Zariadenie má sídliť v budove bývalej základnej umeleckej školy na Koháryho námestí

Fiľakovo úspešne prešlo prvým kolom výzvy na vytvorenie denného stacionára pre seniorov a imobilných s kapacitou desať osôb.

V priebehu marca preto predloží žiadosť o nenávratný finančný príspevok približne 373-tisíc eur v rámci operačného programu IROP.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mesta Klaudia Kovácsová, výsledky žiadosti by mali byť známe koncom leta.

Samospráva už v roku 2017 avizovala záujem zriadiť denný stacionár pre seniorov a imobilných klientov v časti budovy bývalej ZUŠ na Koháryho námestí.

V najbližších týždňoch sa preto zapojí do výzvy cez IROP, v rámci ktorej bude požadovať dotáciu okolo 373-tisíc eur. Celkový rozpočet projektu predstavuje približne 393-tisíc eur.

Pokojová aj hygienická zóna

Ako priblížila vedúca referátu stratégie a rozvoja mesta Erika Anderková, dotáciu chce mesto využiť na nákup materiálno-technického zabezpečenia a rekonštrukciu priestorov.

„Vo vnútri objektu vznikne spoločenská miestnosť, zázemie kuchynky na výdaj jedál, sklady a miestnosť kancelárie pre vedúcu prevádzky. Pokojovú zónu stacionára vytvoria dve oddychové miestnosti. Priestory budú sprístupnené spoločnou chodbou,“ opísala Anderková.

Na chodbu bude nadväzovať aj hygienická zóna s kúpeľňami. „Budú oddelene pre mužov, ženy, imobilných klientov a pre zamestnancov. Chýbať nebudú ani šatne, všetky miestnosti budú mať riadne vetranie,“ dodala.

Vstup do zariadenia bude z južnej strany, z ktorej sa vybuduje aj nový prístupový chodník.

Projekt zároveň ráta aj so znížením energetickej náročnosti budovy. „Zateplený bude obvodový plášť, strecha, strop i podlahy a vymenia sa všetky okná a dvere. Budova dostane novú elektroinštaláciu a sanitnú inštaláciu, nové ústredné vykurovanie a vetranie s rekuperáciou tepla,“ doplnila vedúca.

Projekt odľahčí opatrovateľskú službu

Prevádzkovateľom stacionára má byť nezisková organizácia Nezábudka, ktorá v meste prevádzkuje aj domov sociálnych služieb.

Podľa riaditeľky Márie Velikej ide v stacionári o ambulantnú službu, ktorá pre klientov nepredstavuje taký stres, ako pri umiestnení do pobytového zariadenia.

„Klient ostáva v svojom prirodzenom prostredí, v rodine alebo vo svojom byte, a iba počas dňa je v stacionári, kde je oňho postarané. Rodina môže pokojne odísť do práce a venovať sa svojim povinnostiam. V prípade osamelo žijúcich osôb pobyt v stacionári znamená vytrhnutie zo samoty, trávenie času v prítomnosti známych, ale aj poskytnutie jedla a možnosti základnej hygieny,“ vysvetlila riaditeľka.

„Stacionár pre nás bude znamenať odľahčenie opatrovateľskej služby, pretože sa jeden zamestnanec bude môcť starať o viac osôb počas celého dňa,“ objasnila Veliká.

Ako dodala, poskytujú tiež prepravnú službu, takže klientov budú môcť do stacionára a naspäť domov aj voziť autom. „Tiež im budeme zabezpečovať stravovanie z našej jedálne,“ uzavrela riaditeľka.

K téme

V Košickom kraji vzniklo prvé denné zariadenie pre autistov V Dúbravke vznikne zariadenie pre seniorov a Alzheimer centrum

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X