Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chodba, nemocnica, čakáreň
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock.com
18. 10. 2017 12:54 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Film „Medzi nami“ sa podľa UNB nezakladá na pravde a je vysoko neobjektívny

Podľa zverejneného stanoviska tvorcovia jednoznačne odmietajú, že film je tendenčný, pričom podľa nich je odrazom reality, ako ju autorský tím zaznamenal.

Film režisérky Zuzany Límovej „Medzi nami“ sa podľa vedenia Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) nezakladá na pravde a je vysoko neobjektívny. Vyhlásil to na tlačovej konferencii generálny riaditeľ UNB Juraj Kovács. Ako pokračoval, minulý týždeň nemocnica zriadila pracovnú skupinu, ktorej úlohou bolo hodnotiť film, jeho obsah. „Poukazuje len na jednu stránku pôrodníctva. Pre nás je veľmi dôležité, aby budúce mamičky cítili komfort u nás, a preto sme urobili všetko za posledné mesiace, aby okrem toho, že máme profesionálnych ľudí, aby sme mali aj adekvátne prostredie, začali sme modernizovať, rekonštruovať kliniky a oddelenia,“ doplnil šéf nemocnice.

Podľa medicínskeho riaditeľa UNB Tomáša Hegera v žiadnom prípade nemožno dopustiť, aby verejnosť a predovšetkým budúce mamičky zostali v domnení, že situácia v univerzitnej nemocnici je taká, ako ju vykresľuje film. „Tomu, že situácia v našej nemocnici nie je v žiadnom prípade taká, ako ju vykresľuje uvedený dokument, nasvedčujú aj stúpajúce počty pôrodov v našich pôrodniciach,“ konštatoval.

Igor Rusňák, prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU a UNB, poznamenal, že podstatná časť filmu sa natáčala na Kramároch. „Zuzana Límová ako študentka nejakej filmovej akadémie behala po Slovensku so svojou nemeckou kamarátkou a talianskou kamarátkou, bola vyhodená asi z pätnástich pôrodníc, že jej nepovolia pohyb v priestoroch pôrodnice. Mala so sebou scenár, ktorý mi ukazovala, že chce natočiť hodinový dokument ako svoju záverečnú diplomovú prácu o najkrajších momentoch v živote ženy, t.j. o porodení svojho dieťaťa,“ vysvetlil.

Prednosta Rusňák poznamenal, že scenár bol plný optimizmu. „Vy ste videli film o doktorovi, ktorý facká rodičky. Videli ste film o troch psychicky frustrovaných, depresívne ladených smutných matkách, ktoré vypovedajú, aké to bolo hrozné, strašidelné, neosobné,“ zhrnul s tým, že ide o jediné verbálne výpovede vo filme. Podľa neho ide o depresívne ladenú výpoveď režisérky bez jediného rozhovoru s lekárom alebo pôrodnou asistentkou, či primárkou, pričom vyvoláva a u tehotných žien paniku. „Videli ste film o Zuzane Límovej, ktorá natáčala film s vlastnou traumou. O Zuzane Límovej, ktorá u nás predčasne porodila nedonosené dieťa, o ktoré sme sa adekvátne, profesionálne postarali,“ vyhlásil Rusňák.

Film je podľa tvorcov odrazom reality

Ako uviedla PR manažérka filmu Zuzana Golianová, ambíciou bolo vyvolať verejnú diskusiu, ktorá by viedla k pozitívnym systémovým zmenám. „To, aby sa tieto zmeny aplikovali do praxe, je úlohou kompetentných. Nemocnica má svojich odborníkov, ktorí by mali odpovedať na otázky týkajúce sa pôrodníctva na základe dát, nie domnienok a listov od rodičiek. My sme svoj mediálny priestor využili a využívame, ako autorský tím sa môžeme vyjadrovať len k otázkam týkajúcim sa filmu, nie k odborným medicínskym otázkam,“ píše sa v stanovisku.

Podľa zverejneného stanoviska tvorcovia neočakávali, že sa tento dokumentárny film stretne na pôde nemocnice s nadšením. Dúfali ale, že sa k nemu vedenie nemocnice postaví aj cez sebareflexiu a využije možnosť nastolenej verejnej debaty v prospech pozitívnych zmien. „Mrzí nás, že odborníci UNB namiesto toho, aby reagovali na to, čo náš autorský dokument zaznamenal a sústredili sa na hľadanie riešení, venujú sa subjektívnemu hodnoteniu filmu a verejne súdia autorku, pričom bez jej zvolenia používajú aj jej osobné údaje, ktoré sa týkali jej zdravotného stavu a stavu jej maloletej dcéry, ktoré sú chránené zákonom,“ dodala PR manažérka. Podľa Golianovej tvorcovia jednoznačne odmietajú, že film je tendenčný, pričom podľa nich je odrazom reality, ako ju autorský tím zaznamenal.

Odporúčané články

Ministerstvo začne preverovať gynekologicko-pôrodnícke pracoviská Najlepšie pôrodnice: pre rodičky Žilina, odborníci hodnotia najvyššie Trenčín

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Muž sa podpálil pred japonským veľvyslanectvom, polícia našla v zaparkovanom aute horľaviny Žilinský kraj má mnoho turistických lákadiel, najvyhľadávanejšou destináciou je Liptov Na svete je stále teplejšie, uplynulý jún bol najteplejší od začiatku meraní v roku 1880 Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Aktualizované: Ďuriš Nicholsonová získala funkciu v europarlamente, povedie výbor pre zamestnanosť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X