Formálne divadlo s vopred určeným víťazom, kritizuje Raši výberové konanie na šéfa VšZP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP)
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Výberové konanie na generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) bolo na prvý pohľad čisto formálne divadlo s vopred určeným víťazom. Na tlačovej besede to konštatoval podpredseda Smeru-SD a člen zdravotníckeho výboru Richard Raši.

Ako uviedol, doteraz nie sú zverejnené žiadne údaje kandidátov, členov výberovej komisie ani rozvojový plán víťaza.

„Keďže je podozrenie, že výberové konanie prebehlo účelovo a netransparentne, dnes navrhnem na výbore pre zdravotníctvo, aby sme uskutočnili na ministerstve zdravotníctva poslanecký prieskum,“ dodal. Raši použil aj citát Transparency International Slovensko, podľa ktorého ministerstvo ukázalo, ako výberové konania nerobiť.

Post ako korisť

„Minister zdravotníctva vybral podľa medializovaných informácií človeka, ktorý získal takmer najmenej bodov,“ uviedol Raši. Generálnym riaditeľom štátnej poisťovne sa od 7. mája stal Richard Strapko.

Podpredseda Smeru-SD zároveň vyzval ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, aby zverejnil, kto riaditeľa štátnej poisťovne vyberal a aké bolo poradie uchádzačov podľa bodového hodnotenia.

„A tiež prečo vybral uchádzača, ktorý pravdepodobne získal najmenej bodov, aký projekt predložil víťazný uchádzač a prečo sa nekonalo verejné vypočutie,“ dodal.

Raši tiež požaduje oficiálny zoznam kandidátov, životopisy a hodnotenia výberovej komisie. „Toto výberové konanie dokazuje, že pre túto novú garnitúru bol post VšZP iba korisť,“ povedal.

Zákon je účelovo predkladaný

Raši sa tiež vyjadril k zdravotníckemu zákonu, o ktorom má v utorok rokovať parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Ten rieši zriaďovanie epidemiologických ambulancií v súvislosti s koronakrízou.

„Podľa odborníkov z praxe tento zákon je účelovo predkladaný, neodborne pripravovaný a nediskutovaný s odborníkmi,“ konštatoval. Zákon by mal byť podľa neho stiahnutý a nanovo vypracovaný.

V súčasnosti je podľa Rašiho epidemiologická situácia tak dobrá, že nevidí žiadny racionálny dôvod na to, aby sa zákon prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Ako dodal, zákon bol predložený do parlamentu pred dvomi týždňami a nebol zaradený na program schôdze. „Za dva týždne sa vôbec nič nestalo,“ uzavrel.

Agentúra SITA požiada o reakciu ministerstvo zdravotníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíRichard RašiRichard Strapko
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa