Francúzi sa obávajú kombinácie chrípky a COVID-19, naraz očkujú proti obom ochoreniam

Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Francúzsko sa obáva, že chrípka a ochorenie COVID-19 by mohli počas zimných mesiacov spustiť dvojitú vlnu nových infekcií a úmrtí. Pokračuje preto v celoštátnom programe očkovania proti obom chorobám a simultánne ponúka vakcíny proti obom ochoreniam miliónom ľudí z najrizikovejších skupín obyvateľstva.

Vlani bolo chrípky menej

Každoročná očkovacia kampaň proti chrípke sa začala v piatok, o štyri dni skôr, ako sa pôvodne plánovalo.

Zdravotnícke orgány vo Francúzsku v pokynoch vydaných tento týždeň vyzvali lekárov, zdravotné sestry, lekárnikov a pôrodné asistentky, aby „systematicky podporovali obe očkovania“ u rizikových ľudí, ktorí majú nárok na posilňovaciu dávku proti COVID-19 a očkovanie proti chrípke.

Ľudia môžu podstúpiť obe očkovania naraz, každé do iného ramena.

Vo Francúzsku zaznamenali minulý rok menší počet prípadov chrípky. Zdravotnícke orgány sa obávajú, že v dôsledku sociálneho dištancovania sa a pandemických opatrení môžu byť ľudia túto zimu zraniteľnejší.

Imunita voči chrípke je nižšia

Podľa ministra zdravotníctva Oliviera Vérana by mohla byť tento rok chrípková sezóna silnejšia, pretože minulý rok takmer žiadne nebola a imunita obyvateľstva voči nej je nižšia.

Medzi osoby, ktoré majú nárok na očkovanie proti chrípke, patria všetky osoby od 65 rokov, tehotné ženy, ľudia všetkých vekových skupín s chronickými ochoreniami alebo obezitou, zdravotnícki pracovníci, pomocníci v domácnosti rizikových osôb a rodiny so zraniteľnými novorodencami mladšími ako 6 mesiacov.

Proti ochoreniu COVID-19 dosiaľ vo Francúzsku úplne zaočkovali takmer 74 % populácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom