Genetické predpoklady na rakovinu môže odhaliť analýza DNA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
medicína, výskum
Foto: GettyImages

V mnohých prípadoch onkologických ochorení ide o genetické predispozície. Naznačujú to podľa vedcov viaceré indície. Znamená to, že ide o dedičné nádory.

Molekulárny genetik Tomáš Szemes to uviedol na tlačovej konferencii k inováciám v technológii pre zdravotnícke systémy. Ako dodal, rizikovým faktorom nie je iba strava či konzumácia alkoholu.

Práve genetická analýza je podľa neho jednou z možností prevencie. Jej výhodou je najmä jej neinvazívny charakter.

Nové možnosti

Ako Szemes konštatoval, nové technológie zasiahli aj oblasť analýzy DNA. Umožňujú koncept personalizovanej medicíny na základe komplexného obrazu našich génov.

V praxi to znamená, že vedci už dokážu pomerne rýchlo a lacno prečítať takmer celú DNA človeka.

Tento koncept má obrovský potenciál v prevencii závažných ochorení zisťovaním genetických rizikových faktorov a individuálnou úpravou klinického manažmentu či novými možnosťami monitoringu v reálnom čase,“ dodal.

Malým firmám chýba čas aj peniaze

Správca investičného fondu na podporu malých firiem zo spoločnosti Crowdberry Michal Nešpor poukázal na to, že výskum a vývoj riešení si vyžaduje čas. Startupy a malé firmy preto bojujú nielen s nedostatkom finančného kapitálu.

Nápady často realizujú v nevyhovujúcich podmienkach s nedostatočným vybavením. Preto je podľa neho nevyhnutné hľadať podporu z externých zdrojov.

Ako dodal, úlohu štátu, akademického sektora či veľkých korporácií v súčasnosti často preberajú súkromní investori.

Slovensko má v oblasti výskumu a inovácií v zdravotníctve silný potenciál, výsledky a odborníkov so skúsenosťami zo zahraničia. Kombinácia tohto potenciálu so smart kapitálom od investorov môže posunúť našu krajinu v medzinárodnom vnímaní,“ konštatoval Nešpor.

Príkladom je podľa neho úspech Pavla Čekana a firmy MultiplexDX, ktorému sa podarilo získať miliónovú investíciu, ale aj mnohých ďalších.

Konferencia Future of Health bude v apríli

Účastníci pondelňajšej tlačovej konferencie vystúpia aj na konferencii Future of Health 2020. Konať sa bude 27. až 29. apríla v Bratislave. Na tohtoročnom samite vystúpi viac ako 400 delegátov z 50 krajín sveta.

Cieľ konferencie v pondelok predstavila organizátorka konferencie Stanislava Tašká. Trojdňová konferencia informuje o pokrokoch a výzvach, ktorým budú čeliť jednotlivé oblasti zdravotníctva v nasledujúcej dekáde, umožní osobný networking najšpičkovejších odborníkov a predstaví prelomové startupy, ktoré majú posunúť kvalitu zdravotnej starostlivosti na novú úroveň.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal NešporPavol ČekanTomáš Szemes
Firmy a inštitúcie CrowdberryMultiplex DX