Gréci pokračujú v očkovaní AstrouZenecou, dostanú ju ľudia vo veku 30 rokov a viac

Virus Outbreak Britain Vaccine
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca. Foto: SITA/AP

Grécky národný výbor pre vakcináciu odporúča naďalej používať vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca u ľudí vo veku 30 rokov a viac.

Viac o téme: Koronavírus

Riziko vážneho ochorenia COVID-19 alebo súvisiaceho úmrtia podľa neho značne prevyšuje riziko tvorby mimoriadne zriedkavých krvných zrazenín u niektorých ľudí. Výbor v piatok uviedol, že odporúča pokračovať vo vakcinačnom programe so všetkými dostupnými vakcínami.

Oznam gréckeho výboru sa pridáva k rôznorodým radám o používaní vakcíny od AstraZeneca z jednotlivých európskych krajín. Európska lieková agentúra pritom neodporučila stanovenie obmedzení používania danej látky na základe veku.

Grécko v ostatných týždňoch niekoľkokrát zaznamenalo rekordné denné prírasty nových prípadov nákazy koronavírusom, tiež však vykonáva rekordne veľa testov.

Na vzostupe je však aj počet hospitalizácií a jednotky intenzívnej starostlivosti v mnohých častiach krajiny dosahujú, či dokonca prevyšujú svoju kapacitu. V Grécku pritom od skorého novembra platia prísne pandemické opatrenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaEMA Európska lieková agentúra