GSK a Sanofi spustili druhú fázu testovania, výskumníci hľadajú najúčinnejšie dávkovanie antigénu

Vakcína, liek, striekačka, ihla
Foto: ilustračné, Thinkstock

Farmaceutické spoločnosti GlaxoSmithKline (GSK) a Sanofi začali s druhou fázou testovania ich kandidáta na vakcínu proti koronavírusu. Ako oznámili v tlačovej správe, štúdia bude mať 720 dobrovoľníkov a jej cieľom bude určiť najvhodnejšie dávkovanie antigénu pre tretiu fázu klinických hodnotení.

Druhú fázu testovania svojej adjuvantnej vakcíny s rekombinantným proteínom uskutočnia Sanofi a GSK v USA, Hondurase a Paname. Zúčastnia sa na nej dospelí dobrovoľníci, pričom obsiahne rovnaký počet účastníkov vo veku 18 – 59 rokov a 60 rokov a viac.

Rôzne dávky antigénu

Účastníci dostanú tri rôzne dávky antigénu s fixnou dávkou adjuvantu. S pomocou testovania chcú odborníci vyhodnotiť bezpečnosť, reaktogenitu a imunogenicitu dvoch injekcií podaných s odstupom 21 dní.

Vlani v decembri výsledky vtedajších klinických testov ukázali, že vakcína u dospelých vo veku 18 až 49 rokov vyvolala imunitnú reakciu porovnateľnú s pacientmi, ktorí sa zotavili z ochorenia COVID-19. U starších dospelých však bola imunitná reakcia pre nedostatočnú koncentráciu antigénu slabšia.

Ak sa dáta v druhej fáze testovania preukážu pozitívne, celosvetová tretia fáza by mala nasledovať v druhom kvartáli tohto roka. Pozitívne výsledky z tretej fázy by mohli v druhej polovici 2021 viesť k žiadostiam o schválenie u príslušných orgánov a v prípade schválenia k nasadeniu v poslednom kvartáli roka.

Sanofi pomôže s výrobou vakcín od Pfizeru

Sanofi tiež začala s vývojovými prácami proti novým variantom koronavírusu. Tie využije na informovania ďalších štádií vývojového programu, ktorý má s GSK.

Sanofi tiež spolupracuje so spoločnosťou Translate Bio na vývoji mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19. S fázou 1/2 klinických testov vakcíny plánujú začať v prvom kvartáli 2021. Sanofi okrem toho pomôže pri výrobe 125 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu vyvinutej konkurenčnými spoločnosťami Pfizer a BioNTech.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BioNTechGSK GlaxoSmithKlinePfizerSanofi