Gumené rukavice nikdy nedezinfikujte. Nosiť ich do obchodu je zbytočné, hovorí epidemiologička

Gumené rukavice
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/David J. Phillip)

Časté umývania rúk je jednou z najúčinnejších foriem prevencie pred nákazou koronavírusom. Mnohí ľudia sa ochranu snažia znásobiť ešte aj nosením jednorazových gumených rukavíc. Nie každý ale vie, že by sme ich nikdy nemali dezinfikovať, a potom používať znova.

Podľa epidemiologičky Jaroslavy Brňovej z Fakultnej nemocnice Trnava do obchodu nemusíte chodiť v gumených rukaviciach.

Používanie jednorazových gumených rukavíc je nevyhnutné najmä v zdravotníctve, a to v presne indikovaných situáciách. Podľa môjho názoru nie je používanie rukavíc potrebné pri bežnej činnosti, ako sú nákupy a podobne. Jediné, čo tu môže fungovať, je psychologický efekt, pretože s rukavicou na ruke si na tvár budeme siahať minimálne,“ vysvetľuje Jaroslava Brňová.

Dezinfekcia poškodzuje materiál

Odborníčka však varuje, že gumené rukavice by ste už nemali dezinfikovať a používať opakovane. Dezinfekcia otvára na materiáli rukavíc póry a poškodzuje ich povrch,“ objasňuje.

Po použití rukavice z rúk zvlečte vyvrátené naruby a vyhoďte do odpadu. Pri opakovanom použití totiž mikroorganizmy na nich zachytené roznášate všade do okolia.

Pokožku rúk chráni mikrobióm

Povrch rukavíc sa podľa epidemiologičky kolonizuje patogénnymi mikroorganizmami veľmi rýchlo, oveľa skôr, ako sa nimi kolonizujú holé ruky, pretože na rukách každého človeka žijú nepatogénne kožné mikroorganizmy vytvárajúce mikrobióm pokožky rúk. Ten rýchlej kolonizácii patogénnou mikroflórou čiastočne bráni,“ dodáva odborníčka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslava Brňová
Firmy a inštitúcie FN TT Fakultná nemocnica Trnava