Guvernéri mexických štátov si môžu vakcíny obstarávať už sami, krajina sa však nevyhne dlhým poradovníkom

Virus Outbreak Mexico
Guvernéri však musia o svojich krokoch zakaždým informovať federálnu vládu a používať iba schválené vakcíny. Foto: SITA/AP

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dal guvernérom jednotlivých štátov povolenie samostatne obstarávať vakcíny proti koronavírusu. Federálna vláda dosiaľ získala asi 750-tisíc dávok vakcíny Pfizer a minula približne 600-tisíc z nich.

Krajina chce v úvodnej fáze vakcinácie zaočkovať zdravotníckych pracovníkov v prvej línii. Následne by mali podať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 ľuďom starším ako 60 rokov, v tretej skupine budú osoby nad 50 rokov a vzápätí prídu na rad obyvatelia po štyridsiatke, pričom do konca roka by chceli zaočkovať čo najvyššie percento populácie.

Viac o téme: Koronavírus

Keďže Mexiko so 130 miliónmi obyvateľov sa pravdepodobne nevyhne dlhým poradovníkom na vakcíny, guvernéri a súkromný sektor začali tlačiť na vládu, aby im umožnila zaobstarať si vakcíny vo vlastnej réžii. López Obrador napokon súhlasil, no pod podmienkou, že o týchto krokoch budú zakaždým informovať federálnu vládu a používať iba schválené vakcíny.

Mnohé mexické organizácie toto rozhodnutie uvítali. Tamojšia únia zamestnávateľov vyhlásila, že „ciele národnej očkovacej stratégie sa dajú dosiahnuť iba prostredníctvom koordinovaných opatrení medzi vládou, vládami štátov a súkromným sektorom“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrés Manuel López Obrador
Firmy a inštitúcie BioNTechPfizer