Matovič si zobral na mušku Lengvarského novelu, má zásadnú pripomienku

Igor Matovič
Minister financií SR Igor Matovič (vpravo). Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerstvu financií SR chýba k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení odhad vplyvu zmien v prerozdeľovacom mechanizme na jednotlivé zdravotné poisťovne.

Prerozdeľovanie financií

Zásadnou pripomienkou žiada o jeho doplnenie ministerstvo zdravotníctva, ktoré návrh novely zákona predložilo do pripomienkového konania.

„Úprava súčasných a doplnenie nových parametrov pre zlepšenie predikčnej schopnosti modelu prerozdeľovacieho mechanizmu poistného na zdravotné poistenie síce celkové príjmy verejného zdravotného poistenia nezvyšuje, ale potenciálne môže prerozdeliť príjmy medzi jednotlivé zdravotné poisťovne,“ zdôvodňuje rezort financií svoju požiadavku.

Návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ku ktorému sa skončilo pripomienkové konanie, predpokladá rozšírenie súčasného prerozdeľovacieho mechanizmu medzi zdravotnými poisťovňami o nové indexy rizika. Tie majú lepšie zachytiť predpokladané budúce náklady na zdravotnú starostlivosť, a tak vyrovnať rozdiely medzi poistnými kmeňmi jednotlivých zdravotných poisťovní.

Limit štandardnej dávky

Existujúce indexy rizika sa majú rozšíriť o diagnosticko-nákladové skupiny (DCG), nákladové skupiny zdravotníckych pomôcok a skupiny osôb so zdravotným postihnutím.

Rozšírené parametre sa majú premietnuť do prerozdeľovacieho mechanizmu už v budúcom roku. Ministerstvo zdravotníctva tiež navrhuje rozšíriť dátovú požiadavku, ktorú zdravotné poisťovne musia zdieľať pre výpočet prerozdeľovacieho mechanizmu.

Upravuje aj limit štandardnej dávky liečiva pre zaradenie do farmaceuticko-nákladovej skupiny pre osoby mladšie ako 18 rokov na 90 dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR