Haško nesprístupnil dokumentáciu o súťaži na záchranky, Cigánikovú jeho rozhodnutie pobúrilo

údzs
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič
  • aktualizované 17. septembra, 17:30

Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško neumožnil poslancom zdravotníckeho výboru nahliadnuť do dokumentácie týkajúcej sa súťaže na záchranky.

Kontrola NAKA

Informovala o tom poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

„Som pobúrená rozhodnutím predsedu Tomáša Haška neumožniť nahliadnuť počas na to určeného a vopred oznámeného poslaneckého prieskumu do materiálov a dokumentácie týkajúcich sa súťaže na záchranky. Po našom príchode na ÚDZS nám bolo oznámené, že nás nemôžu pustiť do spisov s odvolaním sa na mlčanlivosť. Poslanci sa pritom dostávajú k oveľa tajnejším materiálom, ako je súťaž na záchranky. Podľa zákona sme totiž považovaní za preverené osoby,“ konštatovala Cigániková.

Ako uviedla Cigániková, stačilo by, ak by dal úrad poslancom podpísať mlčanlivosť, podľa nej by však musel byť na strane úradu záujem.

Predseda úradu pre dohľad podľa Cigánikovej následne argumentoval tým, že na ÚDZS prebieha kontrola Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). „Nie všetky spisy však boli zapečatené a poslanci sa nedostali ani k tým, ktoré boli mimo zapečatenej miestnosti,“ uviedla tímlíderka strany SaS pre zdravotníctvo.

Výzva ministerke Kalavskej

Ako informovala, v netransparentnej súťaži sa rozhoduje o trištvrte miliarde eur, ktoré majú slúžiť na zdravotnú starostlivosť pre občanov.

„Preto je nepochopiteľné a neospravedlniteľné, ak úrad, ktorý má slúžiť ľuďom, robí všetko preto, aby zabránil kontrole vynakladania verejných zdrojov,“ dodala Cigániková. Konanie predsedu Haška je podľa nej neospravedlniteľné, ako uviedla, najprv odmietol zbaviť jednotlivých členov komisie mlčanlivosti, teraz zabránil poslancom súťaž skontrolovať.

„Z tohto dôvodu žiadame ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby nečakala na výsledky kontroly a okamžite navrhla vláde odvolanie predsedu ÚDZS. Zároveň žiadame zrušiť podozrivú súťaž a vyhlásiť transparentným spôsobom novú tak, aby sa neplytvalo verejnými zdrojmi a najmä, neboli ohrození občania,“ uzavrela Cigániková.

SaS má za to, že úrad nielenže nesprávne vyhodnotil ustanovenia zákona, ale naopak, sám sebe si protirečí už samotnou odvolávkou na rokovací poriadok NR SR.

A preto jeho postoj považujeme za účelový s cieľom zatajiť poslancom NR SR materiály, ktoré by mohli potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenia o zmanipulovanosti daného tendra,“ poznamenal vedúci komunikačného oddelenia a hovorca SaS Róbert Buček.

Ministerstvo: Úrad je nezávislý, stále zvažujeme odvolanie Haška

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská na základe medializovaných informácií už vyjadrila znepokojenie nad spomínaným tendrom.

Ministerstvo zdravotníctva sa zároveň v uvedenej veci obrátilo s podnetom na generálnu prokuratúru a počká si na vyšetrenie danej udalosti. Čo sa týka postupu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, úrad je nezávislá inštitúcia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

O utorkovej udalosti podľa nej nemajú bližšie informácie, je to čisto v kompetencii úradu.

Rezort takisto nechce zasahovať do činnosti orgánov činných v trestnom konaní,“ poznamenala Eliášová. Ministerka zdravotníctva podľa hovorkyne stále zvažuje alternatívu odvolania predsedu úradu.

ÚDZS tvrdí, že postupoval podľa zákona

Poslanci pri prieskume dostali všetky relevantné informácie, ako sú rokovací poriadok, štatút výberovej komisie či členovia výberových komisií. Uviedol to ÚDZS v reakcii na obvinenia SaS.

Na druhej strane, úrad nemohol poskytnúť informácie, ktoré sú chránené zákonom a priamo súvisia s prebiehajúcim výberovým konaním. Úrad v týchto otázkach postupuje výlučne v medziach zákona a nemôže ani pri otvorenej komunikácii s poslancami zákonodarného zboru prekročiť hranicu zákonnosti,“ konštatuje ÚDZS.

Úrad trvá na tom, že jeho postoj vychádza nielen z platnej legislatívnej úpravy, ale tiež z nálezu Ústavného súdu SR.

Poslanci nemôžu svojou činnosťou prekročiť svoju pôsobnosť a zisťovaním určitých skutočností nemôžu zasiahnuť do pôsobností iných orgánov SR,“ odôvodnil úrad, prečo neposkytol podrobné informácie zo „živého“ výberového konania a nemohli sa vyhotovovať fotokópie listín. „Takéto konanie by bolo nezákonné,“ tvrdí.

Haško zbaví mlčanlivosti členov komisie

Predseda úradu poslancov zdravotníckeho výboru informoval, že v záujme transparentnosti celého procesu zbaví mlčanlivosti členov výberovej komisie.

Zástupcovia parlamentu podľa neho vedia, že v súčasnosti v danej veci konajú orgány činné v trestnom konaní.

Predseda úradu pozitívne vníma, že polícia aktívne zareagovala na podanie, ktoré osobne odovzdal generálnej prokuratúre dňa 5. septembra 2019. Predseda úradu verí, že nezávislé policajné vyšetrovanie pod dohľadom prokuratúry preverí proces výberového konania na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby a potvrdí, či v jeho priebehu boli dodržané pravidlá, ktoré zadefinovali zákonom poslanci Národnej rady SR,“ uzavrel ÚDZS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáJana CigánikováTomáš Haško
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNAKA Národná kriminálna agentúraSaS Sloboda a SolidaritaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou