Historický okamih v žilinskej nemocnici, vymieňajú tu lôžka za 1,6 milióna eur

FNsP Žilina

Až tri štvrtiny z celkového lôžkového fondu žilinskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) prejdú v týchto dňoch výmenou. Dnes dorazili do Žiliny ďalšie kamióny s dodávkou nových postelí.

Vďaka centrálnemu verejnému obstarávaniu Ministerstva zdravotníctva SR pôjde dovedna o 513 moderných lôžok v hodnote takmer 1,6 milióna eur.

Ekonomický riaditeľ nemocnice Peter Braška zdôraznil, že ide o najrozsiahlejšiu obnovu lôžkového fondu v histórii nemocnice.

Dvadsaťročné postele pôjdu preč

Obnova lôžok v žilinskej nemocnici začala ešte v polovici septembra dodávkou prvých jedenástich detských postieľok spolu s matracmi a infúznymi stojanmi na oddelenie pediatrie, oftalmológie a otorinolaryngológie. Až do polovice novembra vymenia v nemocnici ďalších 500 lôžok.

Je to veľmi dobrá správa pre pacientov, ktorí prirodzene počas svojho pobytu v nemocnici v najväčšej miere vnímajú to, kde ležia. Sú to práve postele, ktoré v mnohých prípadoch v našej nemocnici mali viac ako 20 rokov a už zďaleka nespĺňali požiadavky na dnešnú medicínu. Pevne verím, že táto investícia prinesie zvrat aj v tom, že naša nemocnica sa zaradí medzi tie zdravotnícke zariadenia, ktoré budú pacientmi vnímané ako najkvalitnejšie,“ uviedol Braška.

Najviac postelí vymenia na oddelení vnútorného lekárstva, kde budú mať až 133 nových lôžok. To predstavuje kompletný lôžkový fond, ktorý tu majú k dispozícii.

Pomôže to aj personálu

Novým posteliam sa podľa Brašku potešia nielen pacienti, ale aj obslužný personál.

Znamená to obrovský prínos aj pre našich zamestnancov, ktorí mali doteraz veľmi náročnú prácu pri manipulácii s imobilnými pacientmi. V dnešnej dobe pri moderných polohovateľných posteliach bude každý zamestnanec ušetrený od namáhavej fyzickej práce pri polohovaní či presúvaní pacienta,“ doplnil ekonomický riaditeľ žilinskej nemocnice.

Nové postele sú rozdelené do viacerých typov podľa toho, pre ktoré oddelenia a pacientov budú určené.

Nie všetky skončia na smetisku

Podľa slov vedúceho hospodársko-technického odboru žilinskej nemocnice Eduarda Dorčíka sú všetky postele polohovateľné a vybavené kvalitnými matracmi s možnosťou prania a sterilizácie obalov.

Antidekubitné matrace zabezpečia, že aj pri dlhodobej liečbe, kde pacient trávi dlhý čas na lôžku, nepostihnú ho preležaniny.

FNsP Žilina
Dvadsaťročné lôžka vynášajú do kontajnerov Foto: FNsP Žilina

Nie všetky staré postele skončia v odpade.

Lôžka boli rozdelené do troch kategórií. Nepoužiteľné lôžka končia po vyradení príslušnou komisiou v odpadových kontajneroch. Ďalšie lôžka budú ponúknuté domovom sociálnych služieb a časť postelí poslúži v našom sklade ako rezervný fond,“ povedal na margo budúcnosti doterajších nemocničných lôžok Dorčík.

Ako dodal, posledná kamiónová dodávka nových postelí je naplánovaná na 11. novembra. Už v polovici novembra by tak mala byť historicky najväčšia obnova lôžkového fondu vo FNsP Žilina ukončená.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard DorčíkPeter Braška
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina