Hlas-SD bude presadzovať zrušenie spornej časti novely o liekoch na predpis (video)

NR SR: Rokovanie 48. schôdze
Zľava v popredí: Nezaradení poslanci NR SR Richard Raši a Peter Pellegrini. Foto: SITA/Branislav Bibel

Strana Hlas – Sociálna demokracia bude presadzovať zrušenie spornej časti novely o liekoch týkajúcej sa predpisovania liečiv. Informovali o tom predseda strany Peter Pellegrini a bývalý minister zdravotníctva a podpredseda strany Richard Raši.

Reagujú tak na sťažnosti časti odbornej verejnosti, ktorá kritizuje pozmeňujúci návrh exministra zdravotníctva Mareka Krajčího v rámci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. Novela je platná od 1. januára 2021.

Lieky na predpis

Vďaka Krajčího pozmeňujúcemu návrhu sa podľa Pellegriniho „bežný občan, ktorý má množstvo chorôb v rámci rôznych špecializácií, u svojho všeobecného lekára nedostane k predpísaniu svojich liekov”.

Strana upozorňuje najmä na problémy, ktoré táto zmena spôsobuje starším pacientom, ktorí nevyužívajú eRecepty. Podľa podpredsedníčky strany Hlas Zuzany Dolinkovej je takto dokonca ohrozený život ľudí s viacerými diagnózami, nakoľko iba praktický lekár vidí v systéme všetky lieky, ktoré konkrétny pacient berie a vie sa vyhnúť prípadným nežiaducim účinkom v rámci kombinovania liekov.

Ambulantní lekári dostali stopku

„My sa nebránime zmenám, len keď sa robí zásadná zmena v predpisovaní liekov, tak musí byť odkomunikovaná s lekármi, aj s ambulantnými všeobecnými, aj so špecialistami, aj s nemocničnými, tiež s pacientmi a nemocnicami,” vytkol Krajčímu nedostatočnú komunikáciu pozmeňovacieho návrhu Raši.

Upozornil aj na nepriaznivú situáciu v zariadeniach sociálnych služieb, v ktorých doteraz klientom predpisoval všetky lieky zazmluvnený všeobecný lekár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek KrajčíPeter PellegriniRichard Raši
Firmy a inštitúcie Hlas-SD