Hlivák je pri zákone o licenciách pre záchranky opatrný, obrátil sa na Európsku komisiu

Sanitka
Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš

Pri legislatíve vzťahujúcej sa na prerozdeľovanie licencií pre záchranky by som bol opatrný, upozorňuje predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák. Vyjadril sa tak v stredu prostredníctvom tlačovej správy.

Pochybnosti o nezaujatosti členov komisie

Úrad pre verejné obstarávanie skúmal argumenty, o ktoré sa opiera Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v súvislosti s výberovým konaním na vydanie povolení pre záchranky a obracia sa na Európsku komisiu so žiadosťou o stanovisko k otázke súladu slovenskej právnej úpravy týkajúcej sa výberového konania s európskou legislatívou.

„V súvislosti s pochybnosťami o nezaujatosti členov komisie sme sa tiež obrátili na Generálnu prokuratúru a podali sme podnet na protest prokurátora,“ informoval Miroslav Hlivák.

Výberové konanie vyhlásil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) 14. júna tohto roku. „Úrad má niekoľko právnych otázok v súvislosti s výberovým konaním. Za účelom podrobnejšieho zistenia skutkového stavu a určenia ďalšieho postupu úradu v danej veci sme sa obrátili na všetky relevantné subjekty a vyžiadali si od nich stanovisko. Oslovili sme ministerstvo zdravotníctva, samotný úrad pre dohľad a iné dotknuté subjekty,“ uviedol Hlivák.

Obišli zákon o verejnom obstarávaní

Úrad pre dohľad sa vyjadril, že postupoval v zmysle platnej legislatívy o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a o stavovských organizáciách v zdravotníctve, lenže nie podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že „predmetom výberového konania nebolo zadanie zákazky v zmysle zákona o verejnom obstarávaní“, vysvetľuje ÚVO. Rezort takisto zdôrazňoval, že záchranky sú sociálnou službou, na ktoré sa nevzťahujú predpisy o verejnom obstarávaní.

Úrad pre verejné obstarávanie berie všetky stanoviská na vedomie. „No vzhľadom k tomu, že aj legislatíva, na ktorú sa rezort zdravotníctva odvoláva, podlieha európskemu právu, obraciame sa na Európsku komisiu so žiadosťou o stanovisko k otázke súladu slovenskej právnej úpravy týkajúcej sa výberového konania s európskou legislatívou,“ doplnil Hlivák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouÚVO Úrad pre verejné obstarávanie