Aktualizované: Hnutie OĽaNO je sklamané, že koalícia nepodporuje stratifikáciu nemocníc

Marek Krajčí, Igor Matovič
Tieňový minister zdravotníctva OĽaNO Marek Krajčí (vľavo) a Igor Matovič Foto: archívne, SITA/Robert Tappert.
  • aktualizované 3. júla 17:41

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávisle osobnosti (OĽaNO) je sklamané z toho, že koalícia nepodporuje stratifikáciu nemocníc a potrebná reforma zrejme opäť ostane iba na papieri.

Reforma nemá jednoznačnú podporu koalície

OĽaNO tak vo svojom stanovisku reagovalo na vyhlásenie ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej o tom, že reforma nemocníc nemá jednoznačnú podporu koalície.

„Reformný plán špecializácie nemocníc, ktorý sľuboval premiér Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, mal podporu zdravotníkov a neodmietala ho ani opozícia. Po malých úpravách a zadefinovaní maximálnych čakacích lehôt mohol mať zelenú naprieč politickým spektrom.,“ konštatoval tieňový minister zdravotníctva OĽaNO Marek Krajčí.

O pár mesiacov podľa neho prejde ďalšie volebné obdobie a pre systémové zmeny v zdravotníctve sa opäť nič neurobí. „Obnovu postelí a rozdávanie hygienických balíčkov nepovažujeme za veľký počin,“ zhodnotil. Vláda podľa neho týmto ukazuje, ako jej nezáleží na pacientoch a zdravotníkoch. „Slovensko si zaslúži vládu, ktorá je pripravená prevziať rezort zdravotníctva a od nástupu do funkcie bude presadzovať nevyhnutné systematické zmeny, ktoré budú znamenať lepšiu, dostupnejšiu a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ dodal.

Konečný verdikt je na koaličnej rade

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že zo strany ministerstva je materiál stratifikácie pripravený. Následný proces však podľa neho potrebuje už politickú podporu.

Rezort zdravotníctva zároveň dostal informáciu, že v otázke stratifikácie nie je politická zhoda. „Andrea Kalavská urobila a robí všetko pre to, aby bola prijatá. Konečné rozhodnutie je na rozhodnutí koaličnej rady,“ konštatovalo ministerstvo.

„Čo sa týka všeobecných konštatovaní OĽaNO ohľadom nečinnosti, dôrazne sa voči tomu ohradzujeme. Ministerstvo zdravotníctva ako aj vláda SR robí všetko pre to, aby sa podmienky v zdravotníctve postupne zlepšovali,“ uviedol rezort.

Modernizácia v Univerzitnej nemocnici Bratislava

Ministerstvo pripomenulo, že v období od roku 2017 až do 31. mája 2019 pridelilo zdravotníckym organizáciám vo svojej priamej pôsobnosti kapitálové výdavky zo štátneho rozpočtu celkovo vo výške 141,073 mil. eur. Najväčší objem kapitálových výdavkov smeroval na nákup zdravotníckej techniky, ako napr. CT prístroje, RTG prístroje, lineárne urýchľovače.

Vláda takisto v stredu na svojom zasadnutí schválila rekonštrukciu a modernizáciu v Univerzitnej nemocnici Bratislava.

„Zdôrazňujeme zároveň, že ministerstvo zdravotníctva pracuje na systematických krokoch pre efektívne nakladanie s verejnými financiami tak, aby to nemalo negatívny dopad na pacienta. Výsledkom sú napríklad ušetrené desiatky miliónov eur vďaka efektívnym centrálnym nákupom a elektronickým aukciám pri nákupe napr. novej prístrojovej techniky či nových postelí pre pacientov,“ dodalo MZ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti