Holandsko pozastavilo očkovanie AstraZenecou u ľudí pod 60 rokov, dôvodom sú krvné zrazeniny

Virus Outbreak Canada
Rezort práce a sociálnych vecí eviduje už iba šesť zariadení s mimoriadnou udalosťou. Foto: ilustračné, SITA/AP

Holandská vláda v piatok dočasne zastavila podávanie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca osobám mladším ako 60 rokov.

Dôvodom sú správy o niekoľkých prípadoch krvných zrazenín po očkovaní touto vakcínou. V stredu rovnaký krok učinilo aj Nemecko.

Zrazeniny sa objavili u žien

V Holandsku zaznamenali 5 prípadov zriedkavých krvných zrazenín u ľudí, ktorým nedávno aplikovali vakcínu. Všetky sa vyskytli medzi siedmym a desiatym dňom po očkovaní a postihnutými osobami boli ženy vo veku od 25 do 65 rokov.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

V čase výskytu spomenutých piatich prípadov krvných zrazenín v Holandsku zaočkovali vakcínou AstraZeneca asi 400-tisíc ľudí. Minister zdravotníctva Hugo de Jonge tvrdí, že dočasné zastavenie očkovania je preventívne opatrenie.

EMA odporučila pridať varovanie

Výskyt zriedkavého typu krvnej zrazeniny v mozgu, známeho aj ako mozgová žilová sínusová trombóza, viedol minulý mesiac niekoľko európskych krajín k dočasnému pozastaveniu používania spomenutej vakcíny.

Európska lieková agentúra po preskúmaní odborníkmi odporučila pridanie varovaní o možných zriedkavých vedľajších účinkoch k informáciám o vakcíne poskytnutým pacientom a lekárom. Väčšina európskych krajín sa následne k očkovaniu látkou AstraZeneca vrátila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaEMA Európska lieková agentúra