"Hýb sa do schodov!" nabádali košickí študenti ľudí

Hýb sa do schodov na košickej LF UPJŠ
Foto: LF UPJŠ

Členovia Spolku medikov mesta Košice dnes zorganizovali v budove Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach v poradí už piatu akciu „Hýb sa do schodov“. Informovala o tom PR manažérka UPJŠ Jaroslava Oravcová.

Dve desiatky medikov a desať študentov študijného programu Fyzioterapia na UPJŠ LF motivovali svojich kolegov aj zamestnancov fakulty, aby pri príležitosti Európskeho dňa bez výťahov vymenili pohodlné zvezenie sa výťahom za zdravšiu chôdzu po schodoch a venovali sa viac pohybovej aktivite aj po iných stránkach.

Po schodoch za meraním glykémie či tlaku

Cieľom obľúbeného podujatia Klubu verejného zdravia SMMK bolo spropagovať chodenie po schodoch. Je to jednoduchá a prístupná pohybová aktivita.

Popri prezentovaní pohybu ako súčasti zdravého životného štýlu a významného prvku v prevencii mnohých súčasných civilizačných ochorení bola akcia zameraná aj na prevenciu niektorých závažných ochorení ako hypertenzia, diabetes alebo rakovina kože.

Na každom poschodí boli umiestnené rôzne informačné stánky. Zamerali sa na zistenie krvného tlaku, glukózy v krvi a hladiny CO v dychu, kontrolu kožných znamienok a rôzne pohybové aktivity.

Hýb sa do schodov na LF UPJŠ
Meranie hladiny CO v dychu Foto: LF UPJŠ

Bonusom bola inštruktáž laickej prvej pomoci, ktorú by mal dokázať poskytnúť každý človek.

Zdolali deväť poschodí

Podujatie zaujalo 50 registrovaných a desiatky neregistrovaných účastníkov. Vyšli pešo deväť poschodí budovy a navštívili jednotlivé zastávky.

Najväčší záujem účastníkov bol o meranie glykémie. Zamestnancov fakulty tiež veľmi zaujímalo aj meranie tlaku a telesného tuku. Študenti preferovali zisťovanie hladiny CO v krvi a pohybové aktivity,“ hovoria študentky 2. ročníka všeobecného lekárstva na UPJS LF Dana Rusnáková a Diana Leová, ktoré zabezpečovali registráciu účastníkov.

Rôznym druhom pohybu boli tentoraz venované až tri stanovištia. Budúci fyzioterapeuti na nich ozrejmovali správne držanie tela pri chôdzi a v sede, význam hlbokého stabilizačného systému, dôležitosť uvoľňujúcich cvičení a podobne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dana RusnákováDiana Leová
Firmy a inštitúcie LF UPJŠ Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach