Hydroxychlorochín dostal stopku pri liečbe Covid-19 v USA, pribúdajú dôkazy o vedľajších účinkoch

Koronavirus, hydroxychlorochín
Foto: ilustračné, Getty images

Americké regulačné úrady v pondelok zrušili povolenie na použitie hydroxychlorochínu pri liečbe ochorenia COVID-19. Dôvodom sú pribúdajúce dôkazy o jeho neúčinnosti a vážnych vedľajších účinkoch.

Vážne srdcové problémy

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) konštatuje, že hydroxychlorochín a chlorochín pravdepodobne nie sú účinné a s odvolaním sa na správy o tom, že spôsobujú vážne srdcové problémy, uvádza, že nepotvrdené benefity liekov „nevyvažujú známe a možné riziká“.

V samostatnom stanovisku tiež FDA varovala lekárov, aby ich nepredpisovali spolu s remdesivirom, ktorý ako jediný zatiaľ dokázateľne pomáha pacientom s COVID-19. Hydroxychlorochín a chlorochín totiž podľa FDA môžu znížiť účinnosť remdesiviru, ktorého použitie úrad schválil v máji.

FDA v pondelok informovala, že dostala takmer 390 správ o komplikáciách spôsobených liečivami, vrátane vyše stovky vážnych srdcových problémov. Tieto správy sú pritom nekompletným pohľadom na komplikácie, pretože mnohé vedľajšie účinky zostávajú nenahlásené.

Liek propagoval aj prezident Trump

Hydroxychlorochín sa stal témou intenzívnej diskusie, odkedy ho v marci začal propagovať americký prezident Donald Trump, ktorý neskôr šokoval verejnosť, keď tvrdil, že ho sám berie ako prevenciu.

Liek sa dlhodobo používa na liečbu malárie, lupusu a reumatoidnej artritídy, žiadne väčšie štúdie však doteraz nedokázali, že by bol bezpečný alebo efektívny pre pacientov s koronavírusom.

Môže pritom spôsobovať problémy so srdcovým rytmom, extrémne znižovať krvný tlak a tiež poškodzovať svaly a nervy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie FDA Americká Správa potravín a liečiv