Hygienici si posvietili na koronavírus v odpadových vodách, vo viacerých krajoch hlásia nárast

Laboratórium, testy, koronavirus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Regionálne úrady verejného zdravotníctva odobrali v spolupráci s prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd do 27. septembra v rámci monitoringu odpadových vôd na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 celkovo 205 vzoriek.

Pozitívnych bolo takmer 90 percent

Tie boli vyšetrené kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. Pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami bolo 184 vzoriek, teda takmer 90 percent. Informoval o tom vo štvrtok hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Viac o téme: Koronavírus

V ostatných týždňoch pozoruje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) nárast počtu pozitívnych vzoriek. V 38. kalendárnom týždni bol vírus SARS-CoV-2 zistený vo všetkých odobratých vzorkách.

Niektoré vzorky ešte vyšetrujú

Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch poukazuje na vysoký nárast vo viacerých krajoch. V Bratislavskom, Trenčianskom, Žilinskom, Košickom a Prešovskom kraji zostávajú napriek miernemu poklesu výsledky vírusovej nálože vysoké.

Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku zodpovedá zhoršujúcej sa epidemickej situácii. Prítomnosť RNA vírusu bola zaznamenaná vo všetkých vzorkách, avšak niektoré vzorky z 38. týždňa sa ešte vyšetrujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie ÚVZ SR Úrad verejného zdravotníctva SR