Hygienici testovali odpadové vody, koronavírus potvrdili vo vyše 90 percentách vzoriek

Koronavírus, vakcína, laboratórium očkovanie
percentách odobratých vzoriek odpadových vôd V ostatných týždňoch pozoruje Úrad verejného zdravotníctva SR nárast počtu pozitívnych vzoriek v odpadových vodách na Slovensku. Foto: ilustračné, SITA/AP Photo/Michael Probst, file

Regionálne úrady verejného zdravotníctva odobrali v spolupráci s prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd v týždni do 4. októbra 2021 v rámci monitoringu odpadových vôd na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 celkovo 218 vzoriek.

Vyšetrené boli kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. Pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami bolo 197 vzoriek, čo činí viac ako 90 percent. Informoval o tom vo štvrtok hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Viac o téme: Koronavírus

V ostatných týždňoch pozoruje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) nárast počtu pozitívnych vzoriek. V 39. kalendárnom týždni bol vírus SARS-CoV-2 zistený vo všetkých odobratých vzorkách. Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch poukazuje na pretrvávajúci vysoký výskyt v Bratislavskom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji.

Mierne zvýšenie sleduje ÚVZ v Nitrianskom kraji. Naopak, pokles vírusovej nálože zistili v Trnavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji. Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku zodpovedá epidemiologickej situácii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR