Hyperbarická komora je kyslíkový zázrak. Liečba prináša úľavu zdravým aj chorým

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Hyperbarická komora
Pobyt v hyperbarickej komore v Nemocnici Košice-Šaca. Foto: AGEL

Nie sú to len športovci a potápači, ktorí vyhľadávajú pobyt v hyperbarickej komore. Pomáha aj pacientom s poruchami sluchu či pri otravách oxidom uhoľnatým.

Jej hlavným prínosom je okysličenie organizmu. „Princíp hyperbarickej liečby spočíva v rozpustnosti kyslíka v telesných tekutinách pri vyššom tlaku ako je atmosferický, čo má za následok vyššiu ponuku kyslíka pre jednotlivé tkanivá a orgány a zabezpečuje rýchlejšiu regeneráciu a liečenie miest postihnutých nedostatočným prekrvením,“ vysvetľuje doktor Ján Orság z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnica Košice-Šaca, ktorá disponuje 13-miestnou hyperbarickou komorou.

Hypebarická oxygenoterapia

Dodáva, že hypebarická oxygenoterapia sa využíva najmä pri liečbe ochorení, ktoré sú zapríčinené vonkajšími vplyvmi a spôsobujú nedostatok kyslíka v cieľových orgánoch. Ďalšou skupinou sú otravy jedovatými plynmi.

Následkom ťažkého devastačného poranenia alebo následkom vytvorenia vzduchovej bubliny alebo bubliny dusíka môže totiž dôjsť k nepriechodnosti veľkých ciev, čím sa blokuje prúdenie samotnej krvi, a tým aj prísun kyslíka na perifériu. Pri otravách plynmi tiež dochádza k blokovaniu väzby na červených krvinkách. V týchto prípadoch dochádza k priamemu ohrozeniu života a len včasnou aplikáciou hyperbarickej oxygenoterapie je možné zachrániť život pacienta alebo predísť trvalým zdravotným následkom postihnutého, najčastejšie neurologického charakteru,“ vysvetľuje doktor Orság.

Oxygenoterapiu má však aj širšie využitie, napríklad v kozmetike alebo na športové účely. Podľa lekára sa uplatňuje aj pri liečbe chronických kožných defektov na dolných končatinách, ktoré vznikli v dôsledku nedostatočného prekrvenia.

Hyperbarická komora

Liečbu môžu absolvovať aj deti

Výnimkou nie sú ani detskí pacienti: „Liečime detských pacientov s poruchami mozgovej činnosti pri mozgovej obrne a pri úrazových poškodeniach mozgu, náhle vzniknuté poruchy sluchu, akými sú nedoslýchavosť, hučanie, piskot, či stavy po náhlych cievnych mozgových príhodách,“ hovorí doktor Orság.

Prináša celkovú telesnú a duševnú regeneráciu

Podstatou hyperbaroxie je dýchanie čistého kyslíka v špeciálnej vzduchom plnenej komore pri pretlaku l,6 až 2 Ata, pričom jeden cyklus liečby pozostáva z 10 až 15 dvojhodinových sedení.

Výsledkom liečby je lepšie prekrvenie tkanív, ale tiež telesná a duševná regenerácia, preto pobyt v hyperbarickej komore vyhľadávajú aj ľudia vystavení nadmernému stresu alebo športovci.

Pred vstupom do hyperbarickej komory je potrebné ORL vyšetrenie so zameraním na funkčnosť vyrovnávania vonkajšieho tlaku a tlaku v strednom uchu. Ostatné vyšetrenia vrátane dôkladnej anamnézy sa robia pred samotnou hyperbarickou liečbou, aby sme neabsolvovali liečbu u pacientov, ktorým môže hyperbarická liečba ublížiť. Pri nesprávnej indikácii alebo aplikácii hyperbarickej liečby môže dôjsť k poškodeniu bubienka a stredného ucha, poškodeniu pľúc, prípadne k otrave kyslíkom,“ uzatvára odborník.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján Orság
Firmy a inštitúcie Nemocnica Košice - Šaca