Identifikovali najjasnejší príznak koronavírusu. Mali ho až dve tretiny nakazených

Nechutenstvo
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Horúčka či kašeľ sú častými prejavmi širokého spektra ochorení. Lekári preto hľadali príznak, ktorý by ochorenie Covid-19 najlepšie odlišoval od ostatných infekcií. Vedci z King’s College London sa domnievajú, že ho našli.

Viac o téme: Koronavírus

Údaje, ktoré vedci získali z mobilnej aplikácie prezrádzajú, že až dve tretiny nakazených pociťovali dočasnú stratu čuchu a chuti, informuje Sciencenews.org.

Našli aj tri ďalšie časté príznaky

Aplikáciu si stiahlo 2,5 milióna Britov a 170-tisíc Američanov, z ktorých niektorí mali pozitívny PCR test na Covid-19. Dočasnú stratu zmyslov ako jeden z príznakov nákazy uvádzalo zhruba 65 percent Britov a 67 percent Američanov.

Podľa vedcov, ktorí svoje zistenia publikovali v magazíne Nature Medicine, je najlepším indikátorom ochorenia spojenie viacerých príznakov vrátane straty čuchu a chuti. Ak sa k nim pridruží aj kašeľ, silná únava a strata apetítu, pozitívny výsledok testu na koronavírus bude oveľa pravdepodobnejší.

Hoci bola dočasná strata zmyslov považovaná za zriedkavejší príznak ochorenia, nové poznatky jej pripisujú oveľa závažnejší význam a častejší výskyt.

K ďalším príznakom Covid-19 patria horúčky, ťažkosti s dýchaním, tráviace problémy, ako hnačka, zvracanie alebo brušné kŕče, kožné problémy a u detí aj symptómy Kawasakiho choroby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom