Imunitu zvyšuje kľúčový vitamín. Vedci ho spájajú aj s ochranou pred infekciou Covid-19

Vitamín D
Medzi najefektívnejšie spôsoby, ako si imunitný systém posilniť, patria beta-glukány. Ilustračné foto: Gettyimages.com

Prevenciou zdravotných komplikácií pri Covid-19 môže byť aj jeden z najdôležitejších stimulantov imunity – vitamín D. Takzvaný slnečný vitamín produkujú kožné bunky po tom, ako je pokožka vystavená slnečnému žiareniu.

Lekári tento nutrient už dlho spájajú s lepšou imunitou a schopnosťou tela bojovať s infekciami. Pripisujú mu aj ochranný efekt vo vzťahu k ochoreniu Covid-19.

Chýba najmä starším ľuďom

Britskí vedci zistili, že ľudia s vyššími hladinami tohto vitamínu v tele by mohli mať nižšie riziko úmrtia na zákerné pandemické ochorenie. Vyplýva to z predbežnej štúdie zverejnenej na stránke Researchsquare.com.

Na základe porovnania priemerných hladín vitamínu naprieč 20 európskymi krajinami tvrdia, že najzraniteľnejšou skupinou vo vzťahu k úmrtnosti na infekciu Covid-19 sú ľudia s jeho deficitom. Ohrozená je podľa nich najmä staršia generácia ľudí v Taliansku, Francúzsku a Švajčiarsku, ktorá má preukázateľne nízke hladiny vitamínu D v organizme.

Aj podľa írskej štúdie z Trinity College Dublin má vitamín D svoj význam v prevencii ochorenia Covid-19. Výskumníci uviedli, že nedostatočnú hladinu tohto vitamínu má jeden z ôsmich Írov a chýba najmä starším ľuďom.

Ako získať vitamín D?

Írski odborníci ľuďom odporúčajú pravidelný denný 10 až 15-minútový pobyt na slnku a konzumáciu mastných rýb, vajec, mliečnych výrobkov či cereálií, ktoré sú zdrojom vitamínu D.

Podľa Sciencealert.com výsledky nie sú prekvapujúce, pretože viaceré štúdie preukázali súvislosť medzi vyššími hladinami vitamínu D a menšou náchylnosťou na vznik respiračných chorôb, ako chrípka či tuberkulóza.

Vitamín D je tiež kľúčovou zložkou pre zdravé kosti, pretože podporuje vstrebávanie vápnika a predchádza rozvoju osteoporózy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom