Imunológ povedal, kedy bude na Slovensku dostupná vakcína proti COVID-19

Vakcína
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Kirsty Wigglesworth, File)

Očkovacie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by mohli byť k dispozícii v úvode druhého kvartálu budúceho roka.

Počas 18. ročníka Martinských dní imunológie to vyhlásil odborný garant podujatia Miloš Jeseňák. Opiera sa pritom o súčasný priebeh klinických skúšok. Jeseňák označil vývoj vakcíny za jednu z najväčších výziev v súčasnosti.

„Na základe súčasného priebehu tejto infekcie sa očakáva, že toto bude jediný spôsob, ako zastaviť šírenie vírusu v populácii,“ uviedol imunológ Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice Martin.

Očkovanie nás môže vrátiť do normálu

Odborníci z odboru imunológie sa stretávajú raz ročne v Martine, aby prediskutovali rôzne témy z oblasti imunológie a alergiológie. Aktuálnou problematikou bolo ochorenie COVID-19.

Imunológ Radovan Košturiak sa pozerá na problematiku vakcíny ako na niečo, čo môže spoločnosť zbaviť rúšok a uviesť ju do normálu.

„Momentálne existuje zhruba 168 štúdií, z nich je v poslednej, tretej fáze prípravy asi 30 a reálnych možno tak 9, z ktorých by mohla vakcína vzniknúť,“ tvrdí Košturiak.

Tri cesty vývoja vakcíny

Podľa jeho slov sa vo vývoji vakcíny črtajú tri rôzne cesty.

„Jednou je klasická inaktivovaná forma vakcíny, ako ju poznáme aj z chrípky. Potom sú skúmané možnosti takzvanej mRNA vakcíny a vektorovej vakcíny. Už máme k dispozícii aj prvé dáta a ukazuje sa, že tieto vakcíny sú účinné aj proti rôznym mutáciám nového koronavírusu,“ dodal Košturiak.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš JeseňákRadovan Košturiak
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica Martin