Imunologické prehľady obyvateľov čaká aktualizácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vakcinacia.jpg
Foto: Pixabay.com

Rezort zdravotníctva chce zistiť, do akej miery je slovenská populácia zabezpečená kolektívnou imunitou proti jednotlivým infekčným ochoreniam. Posledné imunologické prehľady sa v Slovenskej republike vykonali v roku 2002.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje aktualizáciu imunologických prehľadov obyvateľov Slovenska. Informoval o tom na tlačovej konferencii šéf rezortu Tomáš Drucker.

Ministerstvo chce zistiť, do akej miery je slovenská populácia zabezpečená kolektívnou imunitou proti jednotlivým infekčným ochoreniam. Hlavný hygienik SR Ján Mikas upozornil, že posledné imunologické prehľady sa v Slovenskej republike vykonali v roku 2002.

Základným cieľom imunologických prehľadov je získať informácie o aktuálnom stave imunity obyvateľstva voči vybraným infekčným ochoreniam, ktoré sú dôležité pre sledovanie účinnosti očkovania.

Osýpky a hepatitída

Podľa ministerstva v súvislosti s epidémiou osýpok vznikli otázky týkajúce sa dostatočnej imunity populácie SR, ktorá bola očkovaná. Na Slovensku bol zároveň zaznamenaný zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a ministerstvo zdravotníctva budú preto vykonávať viacúčelové imunologické prehľady proti vybraným prenosným ochoreniam, ktoré by sa zamerali na vyšetrenie hladiny protilátok proti ochoreniam zahrnutým v pravidelnom povinnom očkovaní.

U obyvateľov Bratislavského kraja bolo v roku 2017 spolu epidemiologicky vyšetrených a vykázaných 244 prípadov vírusovej hepatitídy typu A (chorobnosť 38,01 na 100 tis. obyvateľov kraja). Prípady sa vyskytli prevažne u mužov (154 prípadov, čiže 63,1 %) a ochorelo 90 žien (36,9 %). Október bol mesiacom s najvyšším počtom evidovaných prípadov u obyvateľov Bratislavského kraja v roku 2017.

Spolupracovať chcú so všeobecnými lekármi

Ako avizoval Drucker, budúci týždeň by mala zasadnúť pracovná skupina, ktorá by mala zadefinovať rozsah imunologických prehľadov.

„Sme pripravení vyčleniť na to finančné prostriedky a spustiť iniciatívu v spolupráci predovšetkým s primárnym kontaktom, to znamená so všeobecnými praktickými lekármi pre dospelých, deti a dorast,“ dodal.

Mikas poznamenal, že v minulosti v rámci Česko-Slovenska sa imunologické prehľady robili každý rok. „Samozrejme, štát si určuje intervaly, kedy ich vykoná. Česká republika išla tiež tým štýlom, že ich vykoná každých 5 až 10 rokov. Už niekoľko rokov sa snažíme otvoriť tú otázku, že by bolo treba spraviť imunologické prehľady, aby sme sa nerozhodovali od stola,“ povedal.

Keďže sa objavili prípady osýpok a hepatitídy typu A, ide podľa Mikasa o vysoko aktuálnu tému.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia