India a Pakistan budú vyrábať remdesivir pre viac než stovku krajín

Remdesivir covid 19 liek výroba
Účinnosť antivirotík proti ochoreniu COVID-19 sa v predchádzajúcich štúdiách WHO nepreukázala. Foto: ilustračné, Getty Images

Americká farmaceutická spoločnosť Gilead Sciences podpísala dohodu s piatimi výrobcami liekov v Indii a Pakistane o výrobe antivirotika remdesivir používaného pri liečbe ochorenia COVID-19. Výroba lieku v južnej Ázii má pomôcť rozšíriť jeho zásoby určené pre 127 krajín, informuje spravodajský portál BBC.

Na základe licenčnej dohody majú spoločnosti Cipla Limited, Ferozsons Laboratories, Hetero Labs, Jubilant Lifesciences a Mylan „právo na technologický transfer výrobného procesu remdesiviru od Gileadu, aby im to umožnilo rýchlo zvýšiť výrobu“, uvádza Gilead vo vyhlásení.

Viac o téme: Koronavírus

Licencie sú bezplatné až dovtedy, kým Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nevyhlási koniec ohrozenia verejného zdravia v dôsledku COVID-19 alebo ak niektorý iný farmaceutický výrobok alebo vakcínu neschvália na liečbu či prevenciu ochorenia.

Experimentálny liek remdesivir, pôvodne vyvinutý na liečbu eboly, napáda enzým, ktorý vírusy potrebujú na množenie sa v tele. Počas klinických testov v nemocniciach po celom svete sa preukázalo, že liek dokáže vírus blokovať a skrátiť trvanie symptómov z 15 dní na 11. Podľa BBC však okolo jeho účinnosti ešte panuje mnoho otázok, napríklad, ako vplýva na úmrtnosť pacientov alebo či pomáha ľuďom vyhnúť sa liečbe na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia