India môže začať s rozsiahlym očkovaním, v krajine schválili dve vakcíny proti COVID-19

Koronavírus, India
Foto: ilustračné, SITA/AP

India schválila dve vakcíny proti ochoreniu COVID-19, čím vydláždila cestu svojmu rozsiahlemu očkovaciemu programu.

Tamojšia Ústredná organizácia pre štandardnú kontrolu liečiv udelila povolenie na núdzové použitie očkovacej látky od Oxfordskej univerzity a farmaceutického giganta AstraZeneca a vakcíny, ktorú vyvinula indická spoločnosť Bharat Biotech v spolupráci s vládnymi agentúrami.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Obe vakcíny sa podávajú v dvoch dávkach a nevyžadujú skladovanie v ultrachladných podmienkach.

Vyrobia miliardu dávok

Indický premiér Naréndra Módí na schválenie vakcín reagoval s tým, že je to „rozhodujúci bod zlomu pre posilnenie oduševneného boja“. „Gratulujem, India,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Pre rozvojové krajiny, vrátane Indie, bude pre AstraZeneca vyrábať vakcínu najväčší výrobca vakcín na svete – The Serum Institute of India.

Spoločnosti sa dohodli na výrobe miliardy dávok. V stredu ako prvá schválila vakcínu od Oxfordskej univerzity a AstraZeneca Veľká Británia.

Cieľom počiatočného indického vakcinačného plánu je do augusta 2021 zaočkovať 300 miliónov ľudí, medzi ktorými budú zdravotníci, ďalší pracovníci v prvej línii a zraniteľné skupiny ľudí so základnými ochoreniami a vysokým vekom.

Vyškolili množstvo zdravotníkov

Aby bola distribúcia efektívna, na zaočkovanie sa vyškolilo viac ako 20-tisíc zdravotníckych pracovníkov, informovalo indické ministerstvo zdravotníctva.

Pre Indiu bude vakcinačný program výzvou, upozorňuje agentúra AP. Krajina má síce jeden z najväčších imunizačných programov na svete, ten má však ešte medzery.

India, ktorá má takmer 1,4 miliardy obyvateľov, od začiatku pandémie potvrdila viac ako 10,3 miliónov prípadov nákazy koronavírusom a 149 435 súvisiacich úmrtí. Krajina patrí medzi najviac zasiahnuté na svete.

Indickí regulátori stále zvažujú schválenie ďalších vakcín, vrátane očkovacej látky firiem Pfizer a BioNTech.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Naréndra Módí
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBharat BiotechOxfordská univerzita