Dievča plače krvavé slzy. Lekári tápu a príčinu stále nepoznajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
červené oko, krvavé oko
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Asi každý rodič by sa vydesil, keby jeho dieťa začalo plakať krvavé slzy. Takýto šok zažila nedávno aj jedna indická matka, keď videla, ako jej 11-ročnej dcére steká po tvári krv z očí.

Prípadovú štúdiu zverejnili oftalmológovia z Inštitútu lekárskych vied v Naí Dillí, jej popis priniesol časopis ScienceAlert.

Denne krvavé slzy

Dievča plakalo krvavé slzy až trikrát denne niekoľko minút, bolesti nemalo. Vyšetrenia nepriniesli žiadne výsledky.

Dievča neprekonalo žiadnu chorobu ani úraz, jej slzné žľazy boli neporušené, krvné testy boli taktiež v norme, takže lekári nemali žiadne vysvetlenie jej stavu.

„Bojím sa o zdravie svojej dcéry. Pohľad na krv tečúcu z jej očí je hrozný,“ vyhlásila matka.

Hemolakria je mimoriadne vzácna

Krvavé slzy, jav odborne nazývaný hemolakria, je mimoriadne zriedkavý stav. O hemolakrii sa zmieňujú už antickí Gréci, popisujú ju aj niektoré knihy stredovekých lekárov.

Novodobé štúdie naznačujú, že najčastejšie sa vyskytuje o dospievajúcich dievčat v období menštruácie. V týchto prípadoch by svoju úlohu tu mohli zohrávať hormóny.

Hemolakria však môže postihnúť aj mužov. Lekári ju spájajú napríklad s hemofíliou a poruchou krvotvorby známou ako Oslerov-Weberov-Rendov syndróm. Príčinou hemolakrie môžu byť aj choroby očných spojiviek a slzných žliaz.

Príčinu nepoznajú

U 11-ročného indického dievčaťa sa však ani jedna z týchto príčin nepotvrdila, takže lekári nevedia jej stav liečiť.

Lekári jej hemolakriu diagnostikovali ako idiopatickú, teda bez zjavných príčin, a dúfajú, že zmizne sama od seba tak, ako prišla.

Štúdia vyšla v magazíne BMJ Case Reports.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia