Indický variant koronavírusu má obrovský vplyv na účinnosť vakcín, varuje britský expert

Vakcinácia, koronavírus
Foto: ilustračné, Gettyimages

Delta, čiže takzvaný indický variant koronavírusu, má obrovský vplyv na účinnosť vakcín proti ochoreniu COVID-19 v Spojenom kráľovstve.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Ako uvádza web euronews.com, upozornil na to Michael Head, popredný vedec v oblasti globálneho zdravia na univerzite v anglickom Southamptone.

Štvrtina Britov nemá dávku

Napriek tomu, že vakcinácia v Británii napreduje solídnym tempom a úrady postupne rušia väčšinu pandemických obmedzení, štvrtina dospelej britskej populácie stále nedostala ani jednu dávku očkovacej látky.

„Vakcína veľmi dobre chráni pred závažným priebehom, pred hospitalizáciou a úmrtiami, ale jedna dávka poskytne iba asi 30-percentnú ochranu a dve dávky v rozmedzí 60 až 80 percent. Preto je dôležité držať počty prípadov tak nízko, ako len dokážeme, kým tento očkovací program nebude oveľa pokročilejší,“ povedal Head.

Potrebné ponaučenie

Spomenutý expert však varuje, že veľa krajín uplatňuje cestovné obmedzenia príliš neskoro.

„Mohli by sme sa poučiť z proaktívnych prístupov, ktoré sme videli v mnohých krajinách juhovýchodnej Ázie, Austrálii a na Novom Zélande. To je tu kľúč. Akonáhle uvidíme na grafe signál, že sa počet zvyšuje, potom je už pravdepodobne príliš neskoro na implementáciu týchto obmedzení,“ podotkol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe head