Indický variant už potvrdili aj u našich susedov. Celec: Na jeseň sa zrejme budeme musieť preočkovať treťou dávkou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Virus Outbreak Vietnam
Vo Vietname sa objavil nový variant koronavírusu. Mohol spôsobiť aj prudký nárast nových prípadov ochorenia v krajine. Foto: SITA/AP

Obávaný indický variant vírusu SARS-CoV-2 bol už okrem Veľkej Británie potvrdený aj v susednom Maďarsku, čo vzhľadom na škody, ktoré napáchal vo svojej „domovine“, znepokojuje celý zvyšok Európy.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom minulý týždeň v Spojenom kráľovstve dosiahol najvyššie číslo za takmer dva mesiace. Indický variant je podľa predpokladov zodpovedný až za 75 percent týchto nových prípadov.

Aj keď najdominantnejším v krajine je stále pôvodom britský variant, indický zdá sa nechce ostať v úzadí. Z 2 889 vzoriek, ktoré v rámci sekvencie ukázali prítomnosť indického variantu, medzi 1. februárom a 18. májom muselo navštíviť nemocnicu 104 ľudí.

Z nich bolo hospitalizovaných 31 pacientov, z ktorých šesť následne ochoreniu COVID-19 podľahlo. Percentuálna miera úmrtnosti v súvislosti s indickým variantom je teda stanovená na 0,2 percenta, pri britskom je to okolo dvoch percent.

Povinná karanténa

Odborníci však upozorňujú, že väčšina ľudí, ktorí boli infikovaní indickým variantom koronavírusu, sa ešte stále sleduje, teda úmrtnosť nemusí byť definitívna. Aj pre tieto štatistiky sú mnohé európske krajiny opatrné.

Podľa portálu Politico.eu musia ľudia, ktorí pricestujú z Veľkej Británie absolvovať v Nemecku aj vo Francúzsku povinnú karanténu, pričom Nemci zo Spojeného kráľovstva do krajiny púšťajú len vlastných občanov.

Na Slovensku sa po príchode z Veľkej Británie, ktorá patrí medzi čierne krajiny, rovnako nariaďuje karanténa v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení. Navrátilec tiež musí podstúpiť testovanie najskôr na ôsmy deň po návrate.

„Aj v prípade, že test bude negatívny, karanténa sa končí dovŕšením 14. dňa,“ informuje ministerstvo zahraničných vecí na svojej stránke. Domáca karanténa sa zároveň týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti.

Slovenský rešpekt

Výnimku majú zaočkované osoby po 14 dňoch od druhej dávky mRNA vakcíny, po 28 dňoch od prvej dávky vektorovej vakcíny alebo po 14 dňoch od prvej dávky ľubovoľnej vakcíny, ak bola podaná do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

Stačí aj, ak pred menej ako 180 dňami prekonali toto ochorenie, prípadne sú mladšie ako 18 rokov. Aj slovenské orgány teda majú pred indickým vírusom zdravý rešpekt, Spojené kráľovstvo je jedinou európskou krajinou, ktorá patrí medzi čierne.

Cestovné obmedzenia platia aj pre Vietnam, ktorý počas víkendu oznámil, že objavili nový variant koronavírusu. Ten je podľa všetkého hybridom mutácií, ktoré sa prvýkrát vyskytli práve v Indii a vo Veľkej Británii.

Zdá sa, akoby nové varianty v rôznych aj vzdialených častiach sveta, vznikali veľmi rýchlo a nezávisle od seba. Lekár a vedec Petra Celeca z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave vysvetľuje, prečo sa to deje.

Evolúcia vírusu

„Vírusy, rovnako ako iné živé organizmy mutujú a podliehajú selekcii, čiže sa vyvíjajú. Evolúcia pandemického vírusu je napriek relatívne nízkej frekvencii mutácií rýchla, lebo je veľké množstvo infikovaných po celom svete,“ vysvetľuje Celec.

Takáto situácia sa dá podľa neho zachrániť iba jedným spôsobom: „Máme jasný efektívny nástroj, ktorým vieme pandémiu utlmiť.“ Je ním očkovanie. Žiaden variant totiž nevedie u zaočkovaných k závažným priebehom, tobôž úmrtiam.

Dodáva ale, že pri vysokej zaočkovanosti sa môžu presadiť len také varianty, ktoré vedia aspoň trochu imunitnej odpovedi uniknúť. „Vírus tu zostane, bude sa naďalej vyvíjať, ale k závažným priebehom a úmrtiam budú nové varianty zrejme viesť len u nezaočkovaných,“ dopĺňa Celec.

Slobodné rozhodnutie

Lekár a vedec tiež zdôrazňuje, že vzhľadom na to, ako je vírus rozšírený, tak každý, kto sa rozhodne neočkovať, sa „slobodne rozhoduje pre COVID“. Čím viac bude podľa neho nezaočkovaných ľudí, tým viac infikovaných možno čakať na jeseň.

„Mimochodom, je pravdepodobné, že na jeseň sa budeme musieť preočkovať všetci treťou dávkou,“ dodáva na záver. Toto tvrdenie je v súlade s tým, ako sa na tretiu vlnu pandémie chystajú viaceré štáty sveta.

Otázkou však stále ostáva, či tretia vlna príde naozaj až na jeseň, alebo ju prítomnosť indického variantu urýchli.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Celec
Firmy a inštitúcie Ústav molekulárnej biomedicíny LF UK v Bratislave