Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
12. 04. 2019 9:13 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

INESS: Daň z cukru v boji s obezitou nepomôže

Spotreba cukru a sladených nápojov na Slovensku klesá aj bez dane. Ani v iných krajinách daň nezabrala.

Rastúci problém vyspelých štátov s obezitou prináša snahu politikov riešiť ho. Napríklad aj v podobe dane z cukru. Na Slovensku sa tento nápad objavil z dielne Inštitútu pre finančnú politiku.

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) však nesúhlasí. Ako uvádza vo svojej publikácii Trpká daň z cukru, diskusia o dani predbieha diskusiu o obezite.

Ide to aj samo a bez dane

Podľa analytikov inštitútu na Slovensku od roku 1990 spotreba stolového cukru na osobu klesla o 20 %. Celková spotreba cukru vrátane kalorických sladidiel medzi rokmi 1993-2013 stúpla o 31 %. Od roku 2010 mierne klesá. „V oboch štatistikách sú však veľké medziročné výkyvy a kvalita týchto dát je otázna,“ upozorňuje INESS.

Spotreba rôznych typov sladených nápojov medzi rokmi 1998-2017 narástla o 64 %, od roku 2010 však klesá. Priemerný medziročný pokles v období 2010–2017 je -2,8 %.

Podľa odhadov INESS podiel nápojov na celkovom spotrebovanom cukre rástol zhruba do roku 2007, kedy sa trend otočil. Podiel cukrov v nápojoch na celkovej spotrebe cukrov výrazne klesol na 32 %. „Spotreba nesladených nápojov v rokoch 1998-2017 narástla o 128 %. Spotrebitelia tak už dnes nahrádzajú sladené nápoje hlavne vodami,“ upozorňuje inštitút.

Cukriky
Foto: FreeImages.com

Prečo cukor?

Na Slovensku sa za posledných 35 rokov miera obezity zvýšila na dvojnásobok. Je však otázne, koľko z toho má na svedomí práve cukor. „V USA narástla medzi rokmi 1970–2010 denná kalorická spotreba o 474 kalórií, no viac ako 90 % z tohto nárastu vedci pripisujú múke, cereálnym produktom a pridanému tuku,“ píše INESS.

Za nárastom obezity sú podľa neho komplexné spoločenské zmeny. Tie viedli k zmenám v životospráve a fyzickej aktivite moderného človeka.

Inštitút zhromaždil skúsenosti iných štátov so zavedením dane z cukru. Vyplýva z nich, že je to nástroj s nízkym dopadom na množstvo skonzumovaného cukru. A veľmi nízky dopad má aj na zmenu indexu telesnej hmotnosti (BMI).

Treba na to ísť inak

„Zmenu v miere obezity je možné dosiahnuť len komplexným prístupom,“ zdôrazňuje INESS. Podľa neho netreba otvárať diskusiu o dani z cukru samotnej, ale diskusiu o obezite ako takej.

Obezita

Inštitút navrhuje do roku 2020 dôkladne vyhodnotiť doterajších 10 rokov boja proti obezite pomocou ukazovateľov priamo spätých s obezitou. V prípade neuspokojivých výsledkov predstaviť prepracovaný plán boja proti obezite s merateľnými cieľmi.

Pozornosť by sa podľa neho mala zamerať na komplexnú starostlivosť o obéznych v slovenskom zdravotníckom systéme.

Intenzívnejšie by sa mali zapojiť zdravotné poisťovne. Napríklad by sa mohlo umožniť poisťovniam finančne motivovať tých poistencov, ktorí sa aktívne zapájajú do zlepšovania/udržiavania ich zdravotného stavu.  „Bez možnosti väčšej súťaže v produktoch poisťovní však budú ich možnosti obmedzené,“ uzatvára INESS.

Odporúčané články

Pacientom s extrémnou obezitou môže pomôcť operácia VšZP skončila prvý štvrťrok so stratou vyše 15,8 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X