Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
12. 04. 2019 9:13 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

INESS: Daň z cukru v boji s obezitou nepomôže

Spotreba cukru a sladených nápojov na Slovensku klesá aj bez dane. Ani v iných krajinách daň nezabrala.

Rastúci problém vyspelých štátov s obezitou prináša snahu politikov riešiť ho. Napríklad aj v podobe dane z cukru. Na Slovensku sa tento nápad objavil z dielne Inštitútu pre finančnú politiku.

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) však nesúhlasí. Ako uvádza vo svojej publikácii Trpká daň z cukru, diskusia o dani predbieha diskusiu o obezite.

Ide to aj samo a bez dane

Podľa analytikov inštitútu na Slovensku od roku 1990 spotreba stolového cukru na osobu klesla o 20 %. Celková spotreba cukru vrátane kalorických sladidiel medzi rokmi 1993-2013 stúpla o 31 %. Od roku 2010 mierne klesá. „V oboch štatistikách sú však veľké medziročné výkyvy a kvalita týchto dát je otázna,“ upozorňuje INESS.

Spotreba rôznych typov sladených nápojov medzi rokmi 1998-2017 narástla o 64 %, od roku 2010 však klesá. Priemerný medziročný pokles v období 2010–2017 je -2,8 %.

Podľa odhadov INESS podiel nápojov na celkovom spotrebovanom cukre rástol zhruba do roku 2007, kedy sa trend otočil. Podiel cukrov v nápojoch na celkovej spotrebe cukrov výrazne klesol na 32 %. „Spotreba nesladených nápojov v rokoch 1998-2017 narástla o 128 %. Spotrebitelia tak už dnes nahrádzajú sladené nápoje hlavne vodami,“ upozorňuje inštitút.

Cukriky
Foto: FreeImages.com

Prečo cukor?

Na Slovensku sa za posledných 35 rokov miera obezity zvýšila na dvojnásobok. Je však otázne, koľko z toho má na svedomí práve cukor. „V USA narástla medzi rokmi 1970–2010 denná kalorická spotreba o 474 kalórií, no viac ako 90 % z tohto nárastu vedci pripisujú múke, cereálnym produktom a pridanému tuku,“ píše INESS.

Za nárastom obezity sú podľa neho komplexné spoločenské zmeny. Tie viedli k zmenám v životospráve a fyzickej aktivite moderného človeka.

Inštitút zhromaždil skúsenosti iných štátov so zavedením dane z cukru. Vyplýva z nich, že je to nástroj s nízkym dopadom na množstvo skonzumovaného cukru. A veľmi nízky dopad má aj na zmenu indexu telesnej hmotnosti (BMI).

Treba na to ísť inak

„Zmenu v miere obezity je možné dosiahnuť len komplexným prístupom,“ zdôrazňuje INESS. Podľa neho netreba otvárať diskusiu o dani z cukru samotnej, ale diskusiu o obezite ako takej.

Obezita

Inštitút navrhuje do roku 2020 dôkladne vyhodnotiť doterajších 10 rokov boja proti obezite pomocou ukazovateľov priamo spätých s obezitou. V prípade neuspokojivých výsledkov predstaviť prepracovaný plán boja proti obezite s merateľnými cieľmi.

Pozornosť by sa podľa neho mala zamerať na komplexnú starostlivosť o obéznych v slovenskom zdravotníckom systéme.

Intenzívnejšie by sa mali zapojiť zdravotné poisťovne. Napríklad by sa mohlo umožniť poisťovniam finančne motivovať tých poistencov, ktorí sa aktívne zapájajú do zlepšovania/udržiavania ich zdravotného stavu.  „Bez možnosti väčšej súťaže v produktoch poisťovní však budú ich možnosti obmedzené,“ uzatvára INESS.

Odporúčané články

Pacientom s extrémnou obezitou môže pomôcť operácia VšZP skončila prvý štvrťrok so stratou vyše 15,8 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X