INESS: Za zdržaním oddlžovania nemocníc môžu byť ozdravné plány aj záujem dodávateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eura_diera.jpg
Foto: Pixabay.com
Administratívne procesy druhej etapy oddlžovania sa skončili 6. marca tohto roku s výnimkou úhrad dodávateľom.

Za zdržaním oddlžovania nemocníc môžu byť ozdravné plány aj záujem dodávateľov. Pre agentúru SITA to uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský. Reagoval tak na aktuálny priebeh druhej etapy oddlžovania zdravotníckych zariadení.

V tejto etape oddlžovania sú podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva (MZ) Zuzany Eliášovej pohľadávky za viac ako 55 mil. eur.

Administratívne procesy druhej etapy oddlžovania sa skončili 6. marca tohto roku s výnimkou úhrad dodávateľom. Tie budú podľa nej realizované v najbližších dňoch.

Celý proces ide pomalšie, ako MZ predpokladalo. V septembri minulého roka avizovalo, že chce stihnúť druhú aj tretiu etapu do konca roka 2018.

Zdržanie nie je problém, samotné oddlžovanie áno

Ako upozornil Vlachynský, v prvom kole oddlžovania nemocnice ešte nemuseli plniť ozdravné plány. V druhom už áno, čo môže byť jeden z dôvodov zdržania.

Problém môže byť čiastočne aj v záujme dodávateľov, keďže tí musia ponúknuť zníženie dlžnej čiastky. To pre nich môže znamenať stratu.

„Toto zdržanie nie je ale pre neodbornú verejnosť príliš zaujímavé. Oveľa zásadnejšia je otázka, či toto, v poradí už piate oddlžovanie, prinesie do systému nejakú zmenu,“ upozornil analytik.

Súčasný systém podľa neho totiž na jednej strane vytvára veľký morálny hazard, keďže „odmeňuje“ vytváranie dlhov oddlžovaním. Na strane druhej predražuje dodávky tovarov a služieb. Dodávatelia si totiž musia účtovať rizikovú prémiu k svojim cenám, lebo nevedia, kedy a koľko im bude zaplatené.

Už niekoľko posledných oddlžovaní

Každé oddlžovanie malo byť podľa Vlachynského to posledné. „Bývalá ministerka Zvolenská sľubovala zastavenie zadlžovania nemocníc už v roku 2015, dnes počúvame o roku 2022,“ pripomenul.

Analytik dodal, že tentokrát majú byť liekom na zadlžovanie spomínané ozdravné plány a vytvorenie dozorných orgánov.

„Obávam sa však, že jediným skutočným liekom sú tvrdé rozpočtové obmedzenia, ktoré by si vyžadovali dokončenie transformácie nemocníc. Takáto zmena by však naplno odhalila hĺbku alokačných problémov v slovenskom zdravotníctve, preto naň nie je politická objednávka už 15 rokov,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýz