Infarkt je príčinou 28 % úmrtí na Slovensku

Ekg_bok.jpg
Foto: Pixabay.com

Horšie sú na tom z krajín EÚ už len Litva a Lotyšsko

Takmer 28 % úmrtí na Slovensku pripisujú lekári infarktu. Uvádza sa to v správe štatistického úradu Európskej únie Eurostat. Údaje sú za rok 2013. Slovensko je tak na chvoste krajín EÚ, keď väčší podiel uvádzajú len Litva a Lotyšsko.

Infarkt je najväčším zabijakom v Litve, kde má na svedomí 36,7 % úmrtí. Za ňou je Lotyšsko s 28,9 % a po treťom Slovensku (27,9 %) nasleduje Česká republika s 25,7 %. Päťku najhorších krajín uzatvára Maďarsko s 25,3 %.

Na opačnom konci rebríčka je Francúzsko, kde sa infarktu pripísalo len 6 % úmrtí. O niečo horšie sú na tom Portugalsko (6,5 %), Holandsko (6,6 %), Belgicko (7,6 %) a Dánsko (7,9 %). Priemer EÚ je pritom 12,9 %.

Pri porážke nevytŕčame

Pri údajoch o mozgovej príhode ako príčine smrti už Slovensko tak výrazne nevytŕča. Hoci za tri roky sa podiel týchto úmrtí zvýšil o takmer celý percentuálny bod na 9,8 %, európsky priemer je len o niečo nižší, 8,7 %.

Najhoršie je na tom Bulharsko, kde si mozgová príhoda pripisuje 19,7 % všetkých úmrtí. O niečo menej je to v Rumunsku (18,7 %) a v Lotyšsku (17 % úmrtí).

Naopak, najmenej sa na porážku umiera opäť vo Francúzsku (5,7 %), v Dánsku (6,4 %) a o tretie miesto sa delia Belgicko a Nemecko (zhodne 6,5 %).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eurostat