Infekcia opičích kiahní sa po Európe rýchlo šíri, za posledné dva týždne sa počet prípadov strojnásobil

Opičie kiahne
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge v piatok upozornil, že prípady opičích kiahní v regióne sa za ostatné dva týždne strojnásobili.

Zároveň vyzval štáty, aby zintenzívnili svoje úsilie pre zabezpečenie toho, aby sa predtým zriedkavé ochorenie na kontinente neudomácnilo.

Najviac prípadov evidujú v Európe

„Naliehavé a koordinované opatrenia sú nevyhnutné, ak máme v pretekoch zvrátiť pokračujúce šírenie tejto choroby,“ povedal podľa agentúry AP Kluge.

Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) dosiaľ zaznamenali v 51 krajinách sveta viac ako 5 000 prípadov opičích kiahní.

Kluge povedal, že prípady v Európe predstavujú zhruba 90 percent z celkového počtu a poznamenal, že prípady identifikovalo 31 krajín v európskom regióne WHO.

Príznaky ochorenia

Dáta, ktoré získala WHO, podľa Klugeho ukazujú, že 99 percent prípadov sú muži a väčšinu z nich predstavovujú muži, ktorí mali sexuálny styk s mužmi.

Malé množstvo prípadov je však aj medzi domácimi kontaktmi pacientov. Väčšina infikovaných hlásila príznaky ako vyrážky, horúčka, únava, bolesti svalov, vracanie a zimnica.

Zhruba 10 percent pacientov bolo hospitalizovaných pre liečbu alebo izolovanie a jednu osobu prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti. Neboli hlásené žiadne úmrtia.

Sekvenovanie opičích kiahní

Vedci varujú, že každému, kto je v blízkom fyzickom kontakte s niekým, kto má opičie kiahne, alebo jeho oblečením či posteľnou bielizňou, hrozí infekcia, bez ohľadu na sexuálnu orientáciu.

Predpokladá sa, že zraniteľné skupiny obyvateľstva, ako sú deti a tehotné ženy, sú náchylnejšie na vážny priebeh ochorenia.

Kluge vyzval krajiny, aby zvýšili svoje kapacity na sledovanie a genetické sekvenovanie opičích kiahní, aby bolo možné rýchlo identifikovať prípady a prijať opatrenia na zabránenie ďalšiemu prenosu Obstarávanie vakcín musí podľa jeho slov „uplatňovať princípy spravodlivosti“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hans Kluge
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia