Omikron zrejme pošle do nemocníc viac ľudí ako delta, Slovensko má nízku zaočkovanosť aj premorenosť

V nemocniciach končí 5 až 7 % ľudí infikovaných variantom delta, pri omikrone to môže byť 10 %
Foto: Zoltan Balogh/MTI via AP

V rámci tretej vlny pandémie na Slovensku spôsobenej delta variantom končí v nemocniciach 5 až 7 % pozitívnych prípadov potvrdených PCR testami. V súvislosti so štvrtou vlnou pandémie, ktorú zrejme spôsobí rozšírenie extrémne infekčného variantu omikron, môže byť tento indikátor ešte horší.

Viac o téme: Koronavírus

Odborníci rezortu nevedia presne určiť, či sa v nemocniciach kvôli omikronu ocitne väčšie percento ľudí. Informovali však o výsledkoch šírenia variantu omikron v Dánsku, kde končilo v nemocnici 10 % nakazených. Uviedol to riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík na tlačovej konferencii po utorkovom zasadnutí vlády.

Epidemiológ Martin Pavelka zároveň uviedol, že problémom môže byť aj pomerne nízka premorenosť krajiny v porovnaní s okolitými štátmi. V Juhoafrickej republike, kde bol priebeh vlny spôsobenej omikronom pomerne bezproblémový, respektíve ľudia mali najmä jemné príznaky ochorenia, bola vysoká premorenosť obyvateľstva.

Tá však Slovensku chýba, preto je jedinou cestou, ako sa ochrániť, nechať sa zaočkovať, prípadne preočkovať treťou dávkou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin PavelkaMatej Mišík
Firmy a inštitúcie Inštitút zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR