Iní pacienti boli kvôli pandémii odsúvaní, britské čakacie zoznamy sú o 20 percent plnšie. Na Slovensku to je ešte horšie

Operácia, transplantácia, lekári
Lekári sa v deklaráciách zaviazali, že od januára budúceho roka budú pracovať nadčas už iba v medziach zákona a pracovnej zmluvy. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Obe vlny pandémie ochorenia COVID-19, najmä tá druhá, spôsobili v slovenskom zdravotníctve ešte väčšie problémy, akým čelilo doteraz. Za jeden z najväčších sa považuje „odloženie“ zdravotnej starostlivosti pre iných, ako COVID pacientov.

Mnohí pacienti museli odložiť svoje plánované operácie, ďalší kvôli chýbajúcej prevencii neodhalili včas svoje ochorenia. To, aké závažné dôsledky na verejné zdravie pandémia má, sa však ťažko určuje.

Pokúsili sa však o to v Spojenom kráľovstve, kde zverejnili informácie o tom, ako od začiatku pandémie do mája 2021 narástli čakacie doby na plánovanú zdravotnú starostlivosť. V čakacích zoznamoch je o 900-tisíc ľudí viac, teda približne o 20 percent.

Menej pacientov?

Aj tieto čísla však odborníci označujú za podhodnotené, ako vysvetľuje zdravotnícky analytik a bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Martin Smatana. Aké sú dôvody?

„V sledovanom období sa do zoznamov nahlásilo o 7,4 milióna ľudí menej, ako očakávali na základe trendov z minulých rokov. Ľudia mali strach chodiť do nemocníc, boli preťažené ambulancie či nižší dopyt po starostlivosti,“ vysvetľuje Smatana.

Nárast o 20 percent preto považuje za podhodnotený, pričom situácia sa zrejme bude ďalej stupňovať. Kapacity v zdravotníctve sa totiž „nedajú nafúknuť“, krajina už navyše bojuje s treťou vlnou pandémie koronavírusu.

9 miliónov čakateľov

„V najlepšom scenári narastú čakacie doby dvojnásobne, na viac ako deväť miliónov ľudí. Potrvá až do roku 2025, kým nápor v Anglicku vyriešia. Sajid Javid, minister zdravotníctva Veľkej Británie, predpokladá, že čakacie doby dosiahnu vrchol až na úrovni 13 až 14 miliónov ľudí,“ tlmočí Smatana.

Na Slovensku bude situácia podľa jeho slov ešte horšia.

„Čakacie doby sa sledujú len na veľmi malú časť výkonov. Bolo by však naivné si myslieť, že na tom budeme inak ako v Anglicku. Práve naopak,“ uvádza analytik na sociálnej sieti.

Briti totiž počítajú s tým, že v tretej vlne sa im už nemocnice natoľko plniť nebudú, a to hlavne z dôvodu, že majú zaočkovaných 74 percent dospelej populácie. My na tejto úrovni zďaleka nie sme.

Čísla budú rásť

Za kratší koniec ťaháme aj z hľadiska infraštruktúry nemocníc či nedostatku personálu. „S najväčšou pravdepodobnosťou máme v porovnaní s Anglickom nie len väčší percentuálny nárast odloženej starostlivosti, ale číslo bude, bohužiaľ, ďalej rásť,“ dodáva Smatana.

Opäť sa tak budeme musieť na jeseň, keď sa začnú podľa všetkých predpokladov plniť nemocnice COVID pacientami, spoľahnúť na zdravotníkov. Pri súčasnom nedostatku však nedokážu bojovať aj s COVIDom, aj so štandardnými výkonmi naraz.

Smatana na záver pripomína, že sa tomu dá zabrániť, aj keď času je už málo: Viete, kto tomu dokáže zabrániť? Každý jeden z nás. Očkovanie chráni podľa britských dát od 92 do 96 percent pred hospitalizáciou.“

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Martin SmatanaSajid Javid
    Firmy a inštitúcie IZA Inštitút zdravotných analýz