Iniciatíva pre distribúciu vakcíny proti koronavírusu sa stala terčom kyberšpionáže

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Koronavírus, vakcínaall vials and multi dose
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Bezpečnostní odborníci zo spoločnosti IBM zaznamenali úsilie o kybernetickú špionáž prostredníctvom phishingových e-mailov zameraných na zber dôležitých informácií o iniciatíve Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na distribúciu vakcíny proti ochoreniu COVID-19 do rozvojových krajín.

Kampaň sa začala v septembri a podľa výskumníkov nie je jasné, kto za ňou stojí a či bola úspešná. Presné zameranie sa a starostlivé úsilie nezanechať stopy však niesli „potenciálne znaky národných-štátnych praktík“.

Ciele kampane, v krajinách vrátane Nemecka, Talianska, Južnej Kórey a Taiwanu, sú pravdepodobne spojené s vývojom „chladiarenského reťazca“ potrebného na zabezpečenie nepretržitého sterilného chladenia vakcín. Ten je nevyhnutný pre to, aby boli vakcíny dostupné pre takmer tri miliardy ľudí žijúcich v oblastiach, kde je skladovanie s regulovanou teplotou nedostatočné, uvádza IBM v blogu.

Falošné e-maily

V rámci kampane dostali poprední predstavitelia skupín pravdepodobne spojených s iniciatívou COVAX, ktorú vytvorili celosvetová aliancia pre očkovanie Gavi, WHO a ďalšie agentúry Organizácie Spojených národov (OSN), falošné e-maily, ktoré vyzerali, ako keby ich poslal výkonný pracovník z čínskej firmy Haier Biomedical, čo je najväčší svetový dodávateľ v oblasti chladiarenských reťazcov, vysvetlila analytička Claire Zaboeva z IBM.

Viac o téme: Koronavírus

Tieto e-maily mali škodlivé prílohy, ktoré vyzývali adresátov, aby do nich vložili údaje, ktoré sa dali zneužiť na zber citlivých informácií o partneroch dôležitých pre iniciatívu. Terčmi sa stali Generálne riaditeľstvo pre dane a colnú úniu Európskej komisie, spoločnosti, ktoré vyrábajú solárne panely pre napájanie prenosných chladničiek na vakcíny aj petrochemické firmy, povedala Zaboeva.

COVAX nemal dosť financií

Strojcov operácie mohla motivovať túžba zistiť, ako sa vakcíny najlepšie prevážajú a skladujú, aby to mohli okopírovať, povedal Nick Rossmann z IBM. Ako však dodal, tiež možno chceli narušiť legitimitu vakcíny alebo podniknúť rušivý či deštruktívny útok.

COVAX mal problémy vyzbierať dostatok peňazí, aby mohol súťažiť o kontrakty na vakcíny s najbohatšími krajinami sveta o ich skoré zabezpečenie. OSN a Gavi však investovali milióny do zariadení pre chladiarenský reťazec v Afrike a Ázii.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 (vakcína)

Investície, na ktorých pracovali ešte pred pandémiou, urýchlili s cieľom pripraviť sa na prípadnú globálnu distribúciu vakcín proti koronavírusu.

Logistické výzvy pre distribúciu vakcín vo svete sú pritom obrovské, pripomína agentúra AP. Vakcínu spoločností Pfizer a BioNTech je napríklad potrebné skladovať a prepravovať v ultrachladných teplotách – zhruba mínus 70 stupňov Celzia.

Minulý mesiac spoločnosť Microsoft oznámila, že zachytila zväčša neúspešné pokusy hackerov podporovaných Ruskom a Severnou Kóreou, ktorí sa pokúsili ukradnúť dáta farmaceutických spoločností a výskumníkov venujúcich sa vakcínam. V lete sa zase čínski hackeri, podporovaní štátom, zamerali na výrobcov vakcín.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Nick Rossmann
Firmy a inštitúcie Haier BiomedicalIBMOSN Organizácia Spojených národovPfizerWHO Svetová zdravotnícka organizácia