Injekcia, ktorú prehltnete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Shot In A Pill
Foto: SITA / AP

Jednou z nevýhod inzulínovej liečby je, že je injekčná. Niektorí pacienti majú problém pichať si injekcie, koža na tele je neprestajne prepichovaná. Vyvinúť inzulín v tabletkách je však problém – liek neprežije cestu tráviacim traktom.

Vedci preto prišli s vynálezom, ktorý v sebe spája tabletku aj injekciu, informovala agentúra AP. Tobolka veľkosti hrášku v sebe ukrýva zariadenie, ktoré vpichne liek do žalúdočnej steny.

Vynález tímu amerického Massachusettského technologického inštitútu tak má výhody tabletky a účinnosť injekcie.

Korytnačia múza

Tím vedcov sa boril s problémom, ako zabezpečiť, aby sa kapsula otočila tak, aby mohla urobiť vpich. Nechali sa inšpirovať v prírode – korytnačkou. Africká korytnačka leopardia sa vďaka tvaru svojho panciera dokáže postaviť na nohy, keď ju niekto prevráti.

Tvar kapsule preto skonštruovali podľa jej vzoru. Vďaka rozloženiu váhy sa tak vždy otočí ihlou dolu.

Miniatúrna injekcia je istená cukrovou poistkou. Keď ju kyselina v žalúdku rozpustí, uvoľní tak strunku, ktorá vymrští ihlu a inzulín vstrekne do žalúdočnej steny.

Len na prázdny žalúdok

Pri pokuse na prasatách vedci zistili, že ich vynález dokáže znížiť hladinu glukózy rovnako ako štandardné injekcie inzulínu.

Má to však jeden háčik: kapsula funguje spoľahlivo iba nalačno, keď jej nič v žalúdku nestojí v ceste. Aj preto vedci predpokladajú, že dokáže nahradiť ranné dávky inzulínu, nie však injekcie po jedle.

Vpichov do žalúdočnej steny sa podľa vedcov netreba báť, injekcia je taká krátka, že stenu neprepichne. Po vykonaní práce navyše ide ďalej svojou cestou a postupne ju pacient vylúči.

Testovanie na ľuďoch by sa malo začať do troch rokov. Ak sa vynález osvedčí, okrem inzulínu sa bude môcť používať aj na ďalšie lieky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať