Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jana Žitňanská
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jana Žitňanská Foto: SITA / Ľudovít Vaniher
8. 12. 2016 13:12 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

J. Žitňanská: Deti majú právo na prítomnosť rodičov v nemocnici

Podľa odborníkov je prítomnosť rodiča počas hospitalizácie dieťaťa dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti, tvrdí Žitňanská. Preto vyzýva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera, aby rešpektoval právo dieťaťa mať počas hospitalizácie pri sebe rodiča alebo jeho zástupcu.

Europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) vyzýva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera, aby rešpektoval právo dieťaťa mať počas hospitalizácie pri sebe rodiča alebo jeho zástupcu.

Ako agentúru SITA informovala, reaguje tak na jeho stredajšie vystúpenie počas parlamentnej rozpravy k zákonu o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Žitňanskej sa nepáčilo, keď Richter povedal: „Nepreberajme a neriešme veci, za ktoré musí niesť zodpovednosť to zariadenie, aby sa nestalo, že po tom, čo tam nosíme príbor, toaletný papier, budeme musieť nosiť aj obsluhu, ktorá sa bude starať o našich chorých, postihnutých“.

Prítomnosť rodiča je dôležitá

Podľa odborníkov je prítomnosť rodiča počas hospitalizácie dieťaťa dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti, tvrdí Žitňanská.

„Navyše sú to oni, ktorí často po prepustení dieťaťa z nemocničnej starostlivosti pokračujú v ošetrovaní a starostlivosti o dieťa doma,“ povedala Žitňanská.

Dodala, že už len byť hospitalizovaný nie je nič príjemné, preto pre duševnú a psychickú pohodu, ktorá je významnou súčasťou akejkoľvek liečby, je dôležité, aby sa dieťa cítilo bezpečne, malo vo svojej blízkosti osobu, ktorej dôveruje a ktorá sa mu v čase, keď nie je priamo v starostlivosti lekárov alebo sestier, môže venovať.

Chartu treba novelizovať

Žitňanská zdôraznila, že vláda prijala v roku 2001 Chartu práv pacienta, ktorá v článku sedem hovorí o možnosti prijať do nemocnice dieťa do šiestich rokov v sprievode rodiča na základe odporúčania ošetrujúceho lekára.

Staršie deti takúto možnosť majú po posúdení ich psychického a fyzického stavu, ale k odporúčaniu ošetrujúceho lekára navyše potrebujú súhlas revízneho lekára. Navrhuje preto túto čas Charty novelizovať.

„Od roku 1988 existuje Charta práv hospitalizovaného dieťaťa, ktorá jasne ustanovuje, že deti v nemocnici majú vždy právo mať pri sebe svojich rodičov alebo ich zástupcov. V EÚ máme niekoľko krajín, ktoré dokonca toto právo majú zakotvené v legislatíve,“ vysvetlila Žitňanská.

Trendom vo svete je podľa nej umožniť rodičovi aktívne sa do tohto procesu zapojiť, preto plánuje na budúci týždeň prerokovať túto tému s vedením ministerstva zdravotníctva.

„Som presvedčená, že prihlásenie sa ku Charte práv hospitalizovaného dieťaťa je v najlepšom záujme všetkých detí,“ dodala na záver europoslankyňa.

Odporúčané články

Onkologickí pacienti: Chceme udržateľné zmeny Nemocnice zhodnotili aj poistenci Unionu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X