Japonsko pristúpilo k sprísňovaniu reštrikcií, v krajine sa rýchlo šíri omikron

Omicron Variant on test tube
Vláda prikázala výrobcom testov na ochorenie COVID-19 zvýšiť výrobu, aby sa testovacia kapacita krajiny zväčšila na 800-tisíc testov denne. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Japonská vláda plánuje uplatniť vo väčšej časti krajiny stav, ktorý je len krok od núdzovej situácie. Dôvodom je narastajúci počet prípadov nákazy variantom koronavírusu omikron a ohrozené sú základné služby ako prevádzka nemocníc a fungovanie škôl.

Premiér Fumio Kišida v pondelok povedal, že sprísni protipandemické opatrenia v ďalších 18 prefektúrach. Kišida dodal, že vláda prikázala výrobcom testov na ochorenie COVID-19 zvýšiť výrobu, aby sa testovacia kapacita krajiny zväčšila na 800-tisíc testov denne.

Na základe najnovších opatrení väčšina reštaurácií musí výmenou za vládne subvencie zatvárať svoje priestory najneskôr o 21:00 hodine. Do istej miery sú obmedzené aj veľké verejné podujatia. Japonsko sa zdráha uplatniť lockdowny, pretože vláda sa snaží minimalizovať ekonomické škody.

Japonské nemocnice zatiaľ nie sú preplnené tak, ako počas predošlých vĺn pandémie. Experti však hovoria, že rýchly rast počtu infekcií by mohol zdravotnícky systém zahltiť, keď sa nákaza rozšíri medzi staršími ľuďmi. Prvé dve dávky vakcíny už dostalo približne 80 percent Japoncov, ale distribúcia posilňujúcich dávok je pomalá a zatiaľ ju dostalo len 1,9 percenta populácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fumio Kišida