Jarné upratovanie vo vlastnom tele: 7 prirodzených spôsobov, ako si vyčistiť pľúca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
pľúca
Kto má viac poškodené pľúca - fajčiar alebo pacient po prekonaní COVID-19? Foto: Thinkstock

Mnoho ľudí o tom nevie, no existuje spôsob, ako si vyčistiť pľúca, dokonca nie jeden. Techniky čistenia pľúc sa odporúčajú ľuďom, ktorí dýchajú cigaretový dym, žijú v znečistenom prostredí či majú niektoré chronické ochorenia súvisiace s dýchacím systémom.

Udržiavanie zdravia pľúc je podľa odborníkov z Medical News Today nevyhnutné pre udržanie zdravia zvyšku tela. Slovenskí lekári z Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch viac než súhlasia.

Dopĺňajú však, že okrem fajčiarov, obyvateľov miest pohybujúcich sa v znečistenom ovzduší, astmatikov, pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) či cystickou fibrózou by mohlo čistenie pľúc pomáhať aj tým, ktorí prekonali ochorenie COVID-19.

Hrozivé dôsledky

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) každý rok zomrie na celom svete 4,2 milióna ľudí v dôsledku vystavenia sa znečistenému ovzdušiu. Zároveň, za každé piate úmrtie v Spojených štátoch je zodpovedné fajčenie cigariet.

Na Slovensku je karcinóm pľúc v súčasnosti jedným z najrozšírenejších a najobávanejších onkologických ochorení. Rakovina pľúc si každoročne vyžiada smrť viac ako 2 000 Slovákov. Úzko súvisí práve s fajčením, aj keď sa sporadicky vyskytuje aj u nefajčiarov.

I keď sú pľúca samočistiace orgány, ktoré sa začnú hojiť akonáhle už nie sú vystavené znečisťujúcim látkam, vieme si ich vyčistiť aj inými spôsobmi. Po vystavení pľúc znečisteniu sa v nich zhromažďuje hlien, ktorého úlohou je zachytiť mikróby a patogény.

Špecifické techniky pomôžu vyčistiť pľúca od hlienu a dráždivých látok, aby tak zmiernili prekrvenie hrudníka a ďalšie nepríjemné príznaky. Niektoré z nich môžu tiež pomôcť otvoriť dýchacie cesty, zlepšiť kapacitu pľúc či zmenšiť zápal.

Parná terapia

Jednou z metód na vyčistenie pľúc je parná terapia. Zahŕňa vdychovanie, respektíve inhaláciu vodnej pary s cieľom otvoriť dýchacie cesty. Táto technika pomáha pľúcam odvádzať hlien a aj keď ide o efektívne riešenie, je len dočasné.

Vedci výhody terapie stále skúmajú. Malá štúdia, ktorej sa zúčastnilo 16 mužov s diagnózou CHOCHP sťažujúcou dýchanie, prišla k záverom, že liečba parnou maskou viedla u účastníkov výskumu k výrazne nižšiemu srdcovému rytmu a dychovým frekvenciám.

Títo muži však neuvádzali trvalé zlepšenie svojich respiračných funkcií. U ľudí s ochorením pľúc sa príznaky často zhoršujú v studenom alebo suchom vzduchu, ktorý môže vysušiť sliznice dýchacích ciest a obmedziť prietok krvi.

Para však „dodáva“ vzduchu teplo a vlhkosť, čo zlepšuje dýchanie a pomáha uvoľniť hlien vo vnútri dýchacích ciest a pľúc. Vdýchnutie vodnej pary tak môže poskytnúť okamžitú úľavu, čo sa stalo aj mužom zo spomenutej štúdie.

Riadený kašeľ

Kašeľ je účinnou metódou tela, ktorou sa prirodzene vylučuje toxíny zachytávajúce sa v hliene. Kontrolovaný kašeľ uvoľňuje prebytočný hlien v pľúcach a posiela ho hore dýchacími cestami. Táto technika sa odporúča najmä ľuďom s CHOCHP, postup je jednoduchý.

Sadnite si na stoličku s uvoľnenými ramenami, obe chodidlá majte položené na zemi. Ruky preložte cez žalúdok a pomaly sa nadýchnite nosom. Pomaly vydychujte, zatiaľ čo sa predkláňate, ruky tlačte proti žalúdku.

Zakašlite dva až trikrát pri výdychu, pričom ústa udržiavajte mierne otvorené. Potom sa pomaly nadýchnite nosom a odpočívajte. Podľa potreby môžete tento cvik opakovať.

Posturálna drenáž

Posturálna drenáž spočíva v ležaní v rôznych polohách, ktoré majú za úlohu pomocou gravitácie odstránil hlien z pľúc. Táto technika môže pomôcť zlepšiť dýchanie, ako aj pri liečbe alebo prevencii pľúcnych infekcií. Existujú tri rôzne polohy, pri ktorých sa drenáž vykonáva.

Prvou je poloha na chrbte. Ľahnite si na zem alebo na posteľ. Umiestnite vankúše pod boky tak, aby bol hrudník nižšie ako boky. Pomaly sa nadýchnite nosom a vydychujte ústami. Každý výdych by mal trvať dvakrát tak dlho ako nádych. Cvik vykonávajte niekoľko minút.

Pri posturálnej drenáži môžete ležať aj na boku. Ľahnite si na jednu stranu, hlavu si položte na ruku alebo vankúš. Pod boky opäť položte vankúš. Precvičte si dychový vzor ako pri predchádzajúcej polohe. Pokračujte niekoľko minút a potom sa otočte na druhú stranu.

Môžete tiež ležať na bruchu. Na podlahu položte vankúše a ľahnite si cez ne žalúdkom. Nezabudnite na to, aby boli boky vyššie ako hrudník. Ruky si založte pod hlavu a niekoľko minút dýchajte rovnako ako pri polohe na chrbte.

Cvičenie

Výhody pravidelného cvičenia, akými sú zlepšenie fyzického aj duševného zdravia, zníženie rizika vzniku mnohých ochorení vrátane mozgovej príhody či srdcovo-cievnych chorôb, netreba zbytočne rozoberať.

Ako však cvičenie pomáha pri čistení pľúc? Núti svaly pracovať tvrdšie, čo zvyšuje dychovú frekvenciu tela, a to vedie k väčšiemu prísunu kyslíka do svalov. Zlepšuje sa tak cirkulácia, takže telo je pri odstraňovaní oxidu uhličitého efektívnejšie.

Pri pravidelnom cvičení sa telo začne prispôsobovať, svalstvo sa naučí efektívnejšie využívať kyslík a produkovať menej oxidu uhličitého. Aj keď cvičenie môže byť pre ľudí s chronickými pľúcnymi problémami náročnejšie, lekári ho odporúčajú aj takýmto pacientom.

Zelený čaj

V zelenom čaji sa nachádza množstvo prospešných látok, ktoré z neho robia takmer zázračný nápoj. Obsahuje najmä veľa antioxidantov, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápal v pľúcach. Môžu dokonca chrániť pľúcne tkanivo pred škodlivými účinkami vdychovania dymu.

Z nedávnej štúdie, ktorej sa zúčastnilo viac ako 1 000 dospelých Kórejčanov, vyplýva, že ľudia, ktorí pili najmenej dve šálky zeleného čaju denne, mali lepšiu funkciu pľúc ako tí, ktorí ich nepili.

Protizápalové potraviny

Častým dôvodom, pre ktorý pacient udáva sťažené dýchanie a pocit „ťažkého“ či „upchatého“ hrudníka je zápal dýchacích ciest. Existujú však určité potraviny, ktoré zápal zmierňujú. Ich konzumáciou môžete tým pádom dosiahnuť aj zmiernenie príznakov.

Do zoznamu protizápalových potravín sa zaraďujú aj také, ktoré sú v našich končinách bežné, ako napríklad čerešne, čučoriedky, vlašské orechy alebo fazuľa a šošovica. Pomôžete si však aj olivami, listovou, respektíve šalátovou zeleninou či kurkumou.

čerešne, ovocie

Perkusie hrudníka

Perkusie sú ďalším efektívnym spôsobom, ako odstrániť prebytočný hlien z pľúc, pričom sa odporúča kombinovať túto techniku s posturálnou drenážou. Tu je však, aspoň zo začiatku, nutná prítomnosť alebo asistencia zdravotníka či fyzioterapeuta.

Podstatou perkusie hrudníka je totiž rytmické poklepávanie na hrudnú stenu, ktoré má uvoľniť uviaznutý hlien v pľúcach. Perkusie je ale možné vykonať aj pomocou elektronických zariadení alebo iných nástrojov, ktoré vibrujú na hrudi.

Na záver

Opísané techniky čistenia pľúc, vrátane posturálnej drenáže, perkusií hrudníka a dychových cvičení, môžu pomôcť uvoľniť hlien z pľúc a dýchacích ciest. Parná terapia môže poskytnúť dočasnú úľavu ľuďom, ktorí trpia preťažením alebo chronickým dýchaním.

Pravidelné cvičenie, pitie zeleného čaju a konzumácia protizápalových jedál súvisia s celkovou zmenou životného štýlu. Takáto zmena môže zlepšiť celkové zdravie pľúc a znížiť riziko vzniku aj iných zdravotných problémov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Národný ústav tuberkulózyPľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné HágyWHO Svetová zdravotnícka organizácia