Je potratová tabletka bezpečnejšia ako chirurgický zákrok? Gynekológovia majú jasný názor

Tabletka, pilulka
Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť považuje využite potratovej tabletky pod lekárskou kontrolou a v súlade so všetkými odbornými usmerneniami za bezpečnejšie a menej rizikové prerušenie tehotenstva ako je chirurgický zákrok.

V tlačovej správe zároveň upozorňuje na nepresnú interpretáciu analytickej štúdie fínskych autorov publikovanú v časopise Obstetrics and Gynecology. Spomínaná štúdia fínskych autorov podľa nej nijakým spôsobom nehodnotí vhodnosť spôsobu vykonania prerušenia tehotenstva.

Neposudzuje napríklad včasné chirurgické komplikácie počas samotného chirurgického zákroku, či riziká anestézie. Štatisticky hodnotí len niektoré komplikácie. Otázna je interpretácia výsledkov krvácania. Ešte diskutabilnejšie je hodnotenie komplikácií potratu hodnotením podľa počtu návštev u lekára po absolvovaní jednotlivých foriem potratu,“ priblížil prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha.

Skreslená interpretácia štúdie

Štúdia podľa slovenských gynekológov a pôrodníkov ignoruje riziká anestézie pri chirurgickom zákroku, nevenuje žiadnu pozornosť neskorým popotratovým komplikáciám a ich vplyvu na možnosť následného otehotnenia.

„Z vybraných odborných pripomienok jasne vyplýva, že interpretácia štúdie ako jednoznačný dôkaz nevýhodnosti chemického spôsobu prerušenia tehotnosti oproti chirurgickému je podstatne skreslená a z odborného hľadiska neprípustná. Existuje veľké množstvo štúdií, ktoré sú komplexnejšie a dospeli k opačným výsledkom. Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť preto prejavuje údiv nad tým, že napriek svojmu odbornému potenciálu nie sú s ňou konzultované také závažné odborné otázky, ako sú interrupcie,“ uzavrel Martin Redecha.

Predsedníčka Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) na dnešnej tlačovej konferencii uviedla, že medikamentózna forma potratu nie je rizikovejšia ako chirurgická. Odvolávala sa pritom na niekoľko vedeckých štúdií.

Šetrnejšia voľba s menšími rizikami

O medikamentóznej forme interrupcie hovorí ako o „šetrnejšej forme k zdraviu žien.“

Jedna zo štúdií podľa nej hovorí o tom, že chirurgické prerušenie tehotenstva zvyšuje riziko predčasného pôrodu o 90 percent. „Ide dokonca o riziko predčasného pôrodu pred 28 týždňom,“ podotkla.

Poslanci navrhli zmeny v zákone

Parlament sa bude na aktuálnej schôdzi zaoberať návrhom novely zákona o zdravotnej starostlivosti. Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín.

Návrh predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov. Povinnou má byť aj druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa. Poslanci všetkých štyroch koaličných strán pripravili k novele pozmeňovací návrh. Súčasťou návrhu je povolenie používania interrupčnej tabletky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Cigánikovámartin-redecha
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSlovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosťVýbor NR SR pre zdravotníctvo