Juhoafrický variant koronavírusu by mohol odolávať vakcínam. Môže byť infekčnejší, ale nemusí byť smrteľnejší

Koronavírus, covid 19, laboratórium
To, že je nový variant infekčnejší, ešte neznamená, že bude aj smrteľnejší. Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Novoobjavený variant koronavírusu v Juhoafrickej republike (JAR) má vysoký počet mutácií. Znamená to, že je značne odlišný od pôvodného kmeňa vírusu SARS-CoV-2, preto je infekčnejší, ale môže byť aj menej smrteľný.

Pre agentúru SITA to potvrdil lekár a vedec z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Peter Celec.

Epidémia bude rásť exponenciálne

„Viac mutácií znamená viac predpokladaných odlišností, ale čo to konkrétne bude znamenať, nevie zatiaľ nikto. Uvidíme, čo ukážu experimenty a čo klinické sledovania. Môj predpoklad, ale ide len o odhad, je ten, že každý ďalší variant bude viac a viac infekčnejší, ale snáď aj menej letálny, teda smrteľný. Či to platí už pre tento, netuším,” vysvetlil Celec.

Viac o téme: Koronavírus

Už teraz je jasné, že tento kmeň je ďaleko infekčnejší, ako všetky doteraz objavené kmene. Doktorka a hlavná poradkyňa britskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia (UKHSA) Susan Hopkins pre britský denník The Guardian povedala, že hodnota R alebo číslo efektívnej reprodukcie variantu B.1.1.529 objaveného v provincii Gauteng je teraz 2. Ak je hodnota R viac ako 1, znamená to, že epidémia bude rásť exponenciálne.

Odolný voči vakcínam

Najväčšie obavy má vedecká obec z toho, že juhoafrický variant bude odolný voči vakcínam, ktorými je zaočkovaných už takmer 54 percent svetovej populácie. Či sú tieto obavy oprávnené, to sa podľa Celeca zatiaľ nedá odhadnúť, treba to otestovať.

Vedci podľa magazínu Nature momentálne skúmajú vlastnosti variantu, ako aj to, či sa dokáže vyhnúť imunitným reakciám vyvolaným vakcínami a či spôsobuje závažnejšie alebo menej závažné ochorenie ako iné varianty.

Virologička z Univerzity Witwatersrandv Johannesburgu Penny Moore potvrdila, že existujú neoficiálne správy o reinfekciách týmto variantom u očkovaných jedincov. Na definitívne závery je však aj podľa jej slov ešte skoro.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Celec